Skutki burz nad Polską: liczne podtopienia i uszkodzenia. IMiGW podnosi poziom ostrzeżenia

Jednym z tematów, który omówiono podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego były skutki deszczowo-burzowego frontu atmosferycznego - poinformowało w poniedziałek późnym wieczorem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

zdjęcie archiwalne
Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

W poniedziałek wieczorem IMiGW nadal utrzymało ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz wschodu warmińsko-mazurskiego. Dla niektórych powiatów IMiGW podniosło poziom ostrzeżenia do najwyższego trzeciego stopnia.
 
W związku z taką sytuacją pogodową na obszarach objętych tymi lub wcześniejszymi alertami były liczne podtopienia i uszkodzenia m.in. infrastruktury drogowej. O tym rozmawiano podczas wieczornego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
 
RCB przekazało, że od godz. 17:00 było 7,5 tys. zdarzeń związanych z pogodą, w których wzięło udział 13 tys. strażaków i strażaków ochotników
. Dla poszkodowanych uruchomiono także pomoc. W poniedziałek wiceszef MSWiA Błażej Poboży poinformował, że minister SWiA Mariusz Kamiński zdecydował o uruchomieniu rezerwy celowej w wysokości 1,5 mln zł na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych w ostatnich nawałnicach w Małopolsce.
 
W Małopolsce ulewne deszcze spowodowały wielomilionowe straty. Jak wcześniej informowano, w nocy z soboty na niedzielę, wezbrane wskutek ulewnego deszczu Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków. Straty w infrastrukturze gminnej mogą wynieść nawet 17 milionów złotych.
 
Tematem spotkania była również sytuacja związana z koronawirusem SARS-Cov-2. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 296 osób, w tym 130 ze Śląska. Łącznie od początku epidemii wykryto 32 227 przypadki. Resort przekazał również, że zmarły dalsze trzy osoby, w sumie 1 359. MZ poinformowało też, że ostatniej doby wykonano ponad 14,1 tys. testów na koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 356 tys. 35 próbek pobranych od 1 mln 219 tys. 673 osób.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#burze #pogoda #RCB

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo