W związku z wizytą w Waszyngtonie, prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Według Solocha, prezydent Duda przekazał sekretarzowi generalnemu NATO, że podczas rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem poruszy temat polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, będącej elementem wzmacniania relacji transatlantyckich.

- Prezydent zaznaczył przy tym, że Polsce zależy na jak największym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Europy oraz stałym wzmacnianiu potencjału odstraszania i obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego

- podkreślił Soloch.

Według jego relacji, Stoltenberg podziękował prezydentowi Dudzie za "znaczne zaangażowanie Polski" we wspieranie sojuszników oraz partnerów NATO w walce pandemią koronawirusa.

"To była dobra rozmowa z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. Przedyskutowaliśmy, jak powinna wyglądać odpowiedź -w ramach NATO- na ewentualną drugą falę zakażeń koronawirusem. Dyskutowaliśmy też o wspólnej obronie Sojuszu i znaczeniu więzi transatlantyckiej w nieprzewidywalnych czasach"

- czytamy we wpisie na oficjalnym profilu NATO.

Soloch w tym kontekście przypomniał, że z inicjatywy prezydenta Dudy w ostatnich miesiącach Polska, w ramach operacji NATO, przekazała m.in. na Bliski Wschód i na Bałkany pomoc w postaci środków ochronnych.