MON - o czym poinformowała "Rzeczpospolita" - informację taką przedstawił odpowiadając na interpelację grupy posłów Lewicy. W interpelacji napisali oni, że "z ogromnym niepokojem" przyjęli doniesienia medialne zawarte w artykule serwisu internetowego Onet.pl na temat stanu polskich samolotów bojowych F-16.

Chodzi im o artykuł z 31 stycznia 2020 r. pt. "Dwa myśliwce F-16 skasowane przez wojsko, wiele maszyn nie jest w stanie latać", w którym - jak zaznaczyli posłowie - można przeczytać, "że obecnie zdolnych do latania jest jedynie ok. 40 proc. samolotów".

Dlatego spytali resort obrony o to, "co stało się z samolotem uszkodzonym w wyniku przyziemienia przez amerykańskiego pilota", czy samolot ten "zostanie on dawcą części, czy uda się go naprawić lub czy zostanie zamówiony nowy". Posłowie zadali pytania również o to "ile wynosi średni czas oczekiwania na części do F-16 dostarczane przez koncern Lockheed Martin od dnia złożenia zamówienia do dostawy?", "ilu wykwalifikowanych techników i pilotów w ciągu ostatniego roku opuściło szeregi polskich Sił Powietrznych" oraz "ile samolotów F-16 na dzień 1 lutego br. jest w gotowości bojowej, a ile jest obecnie uziemionych?".

Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON, odpowiadając na interpelację poinformował, że "żaden samolot F-16 będący na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP nie uległ uszkodzeniu w wyniku przyziemienia przez amerykańskiego pilota".

Według resortu w 2020 r. "odejścia żołnierzy pełniących służbę w grupie osobowej pilotów oraz żołnierzy zajmujących stanowiska techników w korpusie osobowym sił powietrznych kształtowała się na poziomie 3,35 proc. w stosunku do stanu ewidencyjnego z początku 2019 r.".

- Nie odbiega to więc od wielkości zwolnień, które zazwyczaj stanowią 3-5 proc. stanu ewidencyjnego

- podkreślił Skurkiewicz.

"Od czasu wdrożenia na wyposażenie w Siłach Powietrznych RP, aż do chwili obecnej, żaden z samolotów F-16 C/D nie został wycofany z eksploatacji. W rejestrze wojskowych statków powietrznych, prowadzonym przez Centralny Organ Logistyczny, jest zarejestrowanych 48 samolotów F-16 C/D" - dodał wiceszef MON.