Szczerski: Mogę już teraz powiedzieć - po spotkaniu prezydentów będą dobre wieści z Waszyngtonu

Prezydent Andrzej Duda jedzie do Stanów Zjednoczonych załatwiać polskie sprawy. Już teraz mogę powiedzieć, że na pewno będą dobre wieści z Waszyngtonu – podał w rozmowie z Katarzyną Gójską w Jedynce Polskiego Radia Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda, Donald Trump
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Prezydent Andrzej Duda udaje się w tym tygodniu do USA. W środę ma się spotkać w Waszyngtonie z prezydentem Donaldem Trumpem. Główne tematy rozmowy to - według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego - zdrowie, inwestycje i rozwój oraz bezpieczeństwo.

Szczerski podał, że w ten weekend bardzo intensywnie pracowali nad agendą tych rozmów. Mają się one koncentrować na trzech głównych tematach.

Są to trzy główne bloki zagadnień, w każdym z nich jest kilka tematów. Jeśli mówimy o bezpieczeństwie, to mówimy także o bezpieczeństwie energetycznym, militarnym. Jeśli mówimy o rozwoju i inwestycjach to mówimy także o Trójmorzu, o nowych technologiach, o cyberbezpieczeństwie. Jeśli mówimy o zdrowiu, to mówimy także o zwalczaniu pandemii, szukaniu leku i szczepionki na to co nas dziś dotyka. Będą dobre wiadomości z Waszyngtonu w tych trzech dużych blokach zagadnień

– ujawnił Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta podał, że w planach jest przyjęcie dokumentu po spotkaniu prezydentów. Będzie to formalne wspólne oświadczenie przywódców po rozmowach, gdzie znajdą się wszystkie konkluzje, które z rozmów Dudy i Trumpa będą wynikały.

Andrzej Duda będzie rozmawiać z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego, Jensem Stoltenbergiem.

Będą dwie wyraźne części tej rozmowy. Pierwsza kwestia jest taka, że pan prezydent jedzie załatwiać polskie sprawy – to będą rzeczy omawiane w bloku dwustronnym. Jest też kontekst sojusznicy, czyli dyskusja z prezydentem Trumpem o jego planach przebazowania, wycofania części wojsk z Niemiec. Chcemy znać szczegóły tego planu, jakie są założenia. W tej sprawie prezydent będzie dzisiaj rozmawiał z szefem NATO, by także móc przedstawić stronie amerykańskiej bezpośrednio informacje. (…) Nie mogę wymienić nazw państw, ale po informacji o tym, że prezydent Duda spotka się z prezydentem Trumpem, wiele stolic – zwłaszcza naszego regionu – także odbywa z nami konsultacje. Pan prezydent pojedzie tam także w imieniu kilku państw naszego regionu, które się w ostatnich dniach zgłosiły do nas w konsultacjach przed tą wizytą, by także ich argumenty były w Waszyngtonie podniesione. Jest to taka naturalna sytuacja, w której Andrzej Duda jest rzecznikiem regionu, rzecznikiem interesu Sojuszniczego, stąd te rozmowy, stąd te konsultacje, dlatego do tej rozmowy bardzo wiele państw naszego regionu i kwatera główna NATO przywiązuje istotną wagę

– poinformował Krzysztof Szczerski.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Andrzej Duda #USA #Donald Trump #spotkanie #Waszyngton #Krzysztof Szczerski #wojska USA w Polsce

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo