Jak poinformowała Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, inauguracja tegorocznej akcji  „Światełko dla Czerwca ’56” odbędzie się w poniedziałek o godz. 11. na cmentarzu na poznańskim Junikowie. W tym roku organizatorzy akcji chcą w sposób szczególny przypomnieć postać Jana Niemczyka; konduktora rewizora PKP. Niemczyk zmarł 29 czerwca 1956 r. w wieku 49 lat w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 2 Akademii Medycznej im. Heliodora Święcickiego. Przyczyną śmierci była rana postrzałowa brzucha.

Tegoroczna edycja z racji obostrzeń sanitarnych związanych z COVID-19 będzie odbywała się kameralnie, bez udziału szkół. Gorąco jednak namawiamy, aby w czasie do 28 czerwca, gdy będziemy obchodzić 64. rocznicę powstania poznaniaków odwiedzać groby jego bohaterów i zapalić znicze.

– podkreśliła Sochacka.

Tegoroczna edycja akcji została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.