Letnie przesilenie w Stonehenge - nie tym razem. Ale transmisję zobaczymy w sieci

Brytyjskie władze wezwały, żeby w tym roku nie podróżować do Stonehenge na świętowanie przesilenia letniego. Fanom neolitycznego monumentu oznajmiono, aby w ten weekend trzymali się z daleka od pomnika. Zamiast tego zachód i wschód słońca będą transmitowane na żywo online.

sciencefreak

World Heritage, które zarządza neolityczną budowlą, zapewniło, że o wiele bezpieczniej dla wszystkich będzie obejrzeć transmisję na żywo w internecie.

Stonehenge w Salisbury Plain (Wiltshire), pochodzi z około 3000 r. p.n.e. i jest jednym z najbardziej znanych zabytków w Anglii.

W dzień przesilenia letniego tradycyjnie gromadzą się wokół monumentalnych kamieni setki ludzi, aby zaznaczyć najdłuższy dzień w roku, kiedy słońce odbywa najdłuższą podróż po niebie. Jednak z powodu zakazu masowych spotkań i zasad zachowania dystansu społecznego podczas pandemii koronawirusa tegoroczna impreza została odwołana.

Uważa się, że to starożytne miejsce zostało zbudowane w celu śledzenia pozycji Słońca.

Chociaż dotykanie kamieni zostało zakazane od 1977 r., zasady zostały złagodzone podczas przesilenia letniego i zimowego, a także podczas wiosennej i jesiennej równonocy, kiedy to pozwala się ludziom zbliżyć się do kamieni.

„Nie podróżuj do Stonehenge na przesilenie letnie: wiemy, jak wyjątkowa jest ta okazja dla tak wielu z was, i będziemy transmitować na żywo zarówno zachód słońca 20 czerwca, jak i wschód słońca 21 czerwca w kanałach społecznościowych English Heritage za darmo”

- napisano w specjalnym oświadczeniu.

Jak poinformowano już ponad pół miliona osób zapisało się na stronę World Heritage Live Solstice na Facebooku, aby zobaczyć na żywo, jak w dniu przesilenia wschodzi słońce. Przesilenie letnie oznacza najdłuższy dzień w roku, kiedy słońce znajduje się w najwyższej pozycji na niebie.

Choć inspiracja budowniczych kamiennego kręgu w Stonehenge zaginęła w mgle czasu, wielu uważa, że została ona wzniesiona w celu śledzenia ustawienia Słońca podczas kluczowych wydarzeń na niebie.

Zachód słońca dzisiaj wieczorem będzie o godzinie 21.01 (w Warszawie) i 21.22 (w Stonehenge naszego czasu), zaś wschód słońca w niedzielę o 4.14 ( w Warszawie) i o 4.44 ( w Stonehange naszego czasu).

Centrum dla odwiedzających ma zostać ponownie otwarte 4 lipca.

 

 Źródło: niezalezna.pl, news.sky.com

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo