Kultura zachodnia dochodzi do ściany

  

Kultura zachodnia, łacińska, zawsze charakteryzowała się tym, w odróżnieniu od innych kultur, że swój dynamizm budowała na byciu w ciągłej kontrze do samej siebie, ale w imię swoich wartości.

Nawet w Kościele w procesie beatyfikacyjnym jest instytucja zwana niegdyś adwokatem diabła (obecnie to promotor wiary), który ma się wskazać na wątpliwości w życiorysie kandydatów na ołtarze. To ma sens i było źródłem jej sukcesu. Działa, dopóki jest to metoda jeszcze bardziej efektywnego poszukiwania prawdy, doskonalenia, a nie zniszczenia, resentymentu, zemsty. Niestety w ostatnich dekadach pojęcie prawdy w kulturze zachodniej się rozmyło, zostały czyste negatywne emocje, „żeby moje było na wierzchu”. Proces ten przyspieszył jeszcze rozwój nowych technologii internetowych, szatkujących społeczeństwa na plemiona zwane w XXI w. bańkami informacyjnymi (a często, tak naprawdę, dezinformacyjnymi). To, co się od kilku tygodni dzieje na ulicach amerykańskich i nie tylko amerykańskich miast, to zwieńczenie tych procesów narastających od dawna. Bez powrotu do źródeł naszej kultury niemożliwe jest zatrzymanie tego szaleństwa.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts