Kandydat KO na prezydenta podczas spotkania z wyborcami w Bydgoszczy pytał rząd o realizowanie patriotyzmu gospodarczego, w tym o import węgla i polski przemysł zbrojeniowy. Podkreślał potrzebę wspierania polskich przedsiębiorców i realizację w praktyce patriotyzmu gospodarczego.

Dlaczego rząd importuje miliony ton węgla, a obiecywał patriotyzm gospodarzy? Dlaczego duża część przemysłu obronnego, która miała powstać w Polsce, nie powstawała, mimo że przecież takie były warunki, że kupujemy broń, ale za to bronimy naszego przemysłu?

- pytał kandydat KO.

Ciekawe, że o wspieraniu polskich przedsiębiorców Trzaskowski zaczął mówić właśnie w Bydgoszczy, skoro to właśnie ofertę tamtejszej PESY postanowił w kontrowersyjnych okolicznościach odrzucić, wybierając na dostawcę tramwajów do Warszawy Koreańczyków. 

Zamówienie dotyczyło 123 tramwajów, z opcją rozszerzenia dostaw o kolejne 90 tramwajów. Tramwaje z zamówienia podstawowego producent ma dostarczyć do końca października 2022 r., w ramach opcji - do końca października 2023 r. Zwycięzca przetargu, Hyundai Rotem Company zaproponował za 213 tramwajów cenę 1,825 mld zł netto, a pokonana Pesa - 2,305 mld zł netto.

Sprawę komentowali szeroko politycy, m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który skierował list otwarty do prezydenta Warszawy.

Z dużym zaskoczeniem przyjąłem podaną przez pana publicznie informację o tym, że przetarg na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy wygrała koreańska firma Hyundai Rotem Company. Uważam, że wobec udziału w przetargu bydgoskich zakładów Pesa takie rozstrzygnięcie należy uznać za co najmniej wątpliwe. Nie chodzi wyłącznie o to, że konkurentem firmy koreańskiej był polski producent, lecz o jego ogromne, potwierdzone wcześniejszymi kontraktami, doświadczenie w dostawach nowoczesnego taboru

- napisał w nim wojewoda.

- W toku postępowania w KIO Hyundai ujawnił nowe, nieznane wcześniej informacje o tym, jak zamierza zrealizować zamówienie i w naszej ocenie przedstawione dokumenty świadczą o tym, że oferta Hyundai jest niezgodna z SIWZ (Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia) i może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Właśnie te okoliczności są podstawą do złożenia przez Pesa nowego odwołania

- głosiło stanowisko Pesy.

Skoro Rafał Trzaskowski postanowił walczyć odtąd o patriotyzm gospodarczy, z wyboru Hyundaia powinien się wreszcie wytłumaczyć. Wiarygodnie.