Pamiętamy o mogiłach żołnierskich z czasów wojny polsko-bolszewickiej, na Litwie, Łotwie i Białorusi

Ponad 1 300 grobów i mogił zbiorowych polskich żołnierzy na 26 cmentarzach i kwaterach wojennych z okresu wojny polsko-bolszewickiej, znajdujących się za wschodnią granicą Polski – w tym 14 na Białorusi, 3 na Litwie oraz 9 na Łotwie – zostało wyremontowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 r. W bieżącym roku prace są kontynuowane na kolejnych 17 cmentarzach i kwaterach. Remont ocalałych grobów wojennych z tego okresu jest hołdem złożonym polskim żołnierzom, którzy polegli podczas wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Litwa Mejszagoła
Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2017 r. prowadzi szeroko zakrojony projekt remontów ocalałych grobów wojennych z okresu walk 1919-1920, znajdujących się poza wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej. Prace finansowane są z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz poprzez Program Ministra „Miejsca pamięci narodowej za granicą”. W 2019 r. remonty przeprowadzono na 14 cmentarzach i kwaterach wojennych na Białorusi – w miejscowościach: Brześć-Adamkowo, Dokszyce, Duniłowicze, Jazno, Głębokie, Kobryń, Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Podświle, Użanka, Wołkołata, Zadoroże, w 3 miejscach pamięci na Litwie – w Mejszagole i Wilnie (cmentarz Nowa Rossa i cmentarz na Zakrecie) oraz 9 miejscach pamięci w Łatgalii na Łotwie – w miejscowościach: Józefów, Krasław, Ławkiesy (dwa obiekty), Łociki, Peski, Putramiszki, Warnowice oraz przy drodze w okolicy Derwaniszek. 

W bieżącym roku remonty są kontynuowane na 12 cmentarzach i kwaterach na Białorusi (Brzozówka, Dołhinów, Grodno, Holszany, Kobryń – druga kwatera, Lida, Miadzioł, Nieśwież, Oszmiana, Słonim, Stołpce i Worniany), na Litwie w Wilnie (cmentarz na Zakrecie – dokończenie prac rozpoczętych w 2019 r.) oraz w 4 miejscowościach na Łotwie (Bukmujża, Dyneburg, Jankiszki i Wyżki).

 

Źródło: mkidn.gov.pl

#1920 #groby żołnierskie #Litwa #Łotwa #Białoruś #MKiDN #kwatery wojenne

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo