Po rozegranej w niedzielę 30. kolejce drużyny utworzyły dwie ośmiozespołowe grupy (bez dzielenia punktów) - tzw. mistrzowską i spadkową. Pierwszą tworzą: Legia, Piast Gliwice, Śląsk, Lech Poznań, Cracovia, Pogoń Szczecin, Jagiellonia Białystok oraz Lechia Gdańsk.

Na starcie rundy finałowej faworyt jest jeden - Legia, która ma 60 punktów. Tyle samo zgromadziła na tym samym etapie sezonu przed rokiem. Piast również miał 53, ale plasował się na trzeciej pozycji, bo najgroźniejszym konkurentem stołecznego zespołu była gdańska Lechia. Po siedmiu seriach gier z pierwszego tytułu w historii cieszono się jednak w Gliwicach, gdyż piłkarze trenera Waldemara Fornalika zaliczyli niemal perfekcyjną rundę (19 pkt na 21 możliwych), a prowadzący duet tracił punkt za punktem.

W dolnej połowie tabeli będą rywalizować: Górnik Zabrze, Raków Częstochowa, KGHM Zagłębie Lubin, Wisła Płock, Wisła Kraków, Korona Kielce, Arka Gdynia i ŁKS Łódź.

Beniaminek z Łodzi jest jeszcze bliżej spadku niż Legia mistrzostwa, gdyż do "bezpiecznej" 13. pozycji traci aż 14 punktów. Poza tym jako jedyna drużyna po wznowieniu rozgrywek 29 maja łodzianie nie cieszyli się jeszcze ze zwycięstwa, a ostatnie wyniki (0:3, 0:4) wskazują, że chyba pogodzili się z opuszczeniem ekstraklasy.

Program 31. kolejki

19 czerwca, piątek

KGHM Zagłębie Lubin - ŁKS Łódź (godz. 18.00; sędzia: Jarosław Przybył z Kluczborka)

Górnik Zabrze - Korona Kielce (20.30; Paweł Raczkowski z Warszawy)

20 czerwca, sobota

Wisła Płock - Arka Gdynia (15.00; Mariusz Złotek z Gorzyc)

Piast Gliwice - Lech Poznań (17.30; Krzysztof Jakubik z Siedlec)

Raków Częstochowa - Wisła Kraków (20.00; Tomasz Kwiatkowski z Warszawy)

21 czerwca, niedziela

Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk (12.30; Pawel Gil z Lublina)

Cracovia - Jagiellonia Białystok (15.00; Szymon Marciniak z Płocka)

Legia Warszawa - Śląsk Wrocław (17.30; Piotr Lasyk z Bytomia)