Dziś odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada w sprawie jego przyszłotygodniowej wizyty w USA i spotkania z prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem. W naradzie wzięli udział m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef MON Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak.

Jednym z tematów planowanej na 24 czerwca wizyty będzie współpraca pomiędzy Polska a USA w dziedzinie telekomunikacji i nowoczesnych technologii. Prezydent wymienił chociażby rozwój sieci 5G, współpracę technologiczną oraz cyberbezpieczeństwo.

- Przypomnę, że miesiąc temu firma Microsoft ogłosiła, że zamierza w Polsce zainwestować miliard dolarów w to, aby zbudować nowoczesne centrum baz danych. To będzie we współpracy z PKO realizowane. Jest to ogromna amerykańska inwestycja i będę chciał z panem prezydentem Trumpem rozmawiać o kolejnych dużych amerykańskich inwestycjach w naszym kraju.

- powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Śmiało można mówić, że o te miejsca w tego typu przedsięwzięciach gospodarczych konkurują inżynierowie nie tylko z Polski, ale również i z całego świata. Bardzo mocno chcę podkreślić, że to, że jest to lokowane właśnie u nas, a nasi choćby informatycy są uważani za absolutną czołówkę światową, tylko podkreśla ich doskonałą markę

- powiedział Duda.