Tomasz Sakiewicz o wizycie prezydenta Dudy w USA: wchodzimy do pierwszej ligi

Prezydent Andrzej Duda 24 czerwca spotka się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Doniosłość tego wydarzenia komentuje dla portalu niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie".

Fot. Krzysztof Sitkowski - Kancelaria Prezydenta RP, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85017463

Decyzja prezydenta Trumpa o zaproszeniu Andrzeja Dudy do USA jest jednym z najbardziej znaczących gestów politycznych, jaki wydarzył się w polskiej polityce międzynarodowej. Trochę ponad dwa dni przed ciszą wyborczą pierwsza wizyta ważnego polityka w USA po międzynarodowej kwarantannie i jednocześnie wizyta w momencie, kiedy zmienia się geografia polityczna w Europie dotycząca obecności USA, jest powiedzeniem, że stawiamy na Dudę i stawimy na Polskę.

Dlaczego Trump tak zdecydował? Ponieważ ta Polonia, która głosuje w USA, dzisiaj będzie się kierować tym, jak prezydent Trump zachowuje się wobec Polski i im się po prostu ta polityka podoba. W trzech stanach: Wisconsin, Michigan i Pensylwanii jest 46 głosów elektorskich, od których zależy zwycięstwo i wybranie prezydenta USA, a tam decyduje ok. 0.5. procenta głosów, kto dostaje wszystkie głosy elektorskie. I w każdym z tych stanów mieszka ok. 10 procent Polonii. Niewielka grupa licząca kilka-kilkanaście tysięcy osób przesądzi, kto będzie następnym prezydentem USA. Dzisiaj gest wobec prezydenta Dudy i pomoc w tym, żeby utrzymał się na stanowisku prezydenta Polski zaprocentuje w wyborach amerykańskich i Trump ma to doskonale skalkulowane.

A jeżeli chodzi o Polskę to wchodzimy absolutnie do pierwszej ligi światowej, stajemy się głównym sojusznikiem USA w Europie i jednym z pierwszych na świecie i oby tylko tego nie zepsuli politycy. Jeżeli Duda wygra wybory Polska będzie ci mocno liczyła na arenie międzynarodowej i również w Unii Europejskiej jako pierwszoplanowy partner.
 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Donald Trump

Tomasz Sakiewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo