Przed spotkaniem z Trumpem, rozmowa z sekretarzem generalnym NATO. Szczerski ujawnia plany prezydenta

Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, prezydent Andrzej Duda będzie w rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że Polska opowiada się za tym, aby ewentualna realizacja decyzji o redukcji obecności wojsk amerykańskich w Niemczech nie oznaczała zmniejszenia zaangażowania USA w bezpieczeństwo sojusznicze i bezpieczeństwo Europy.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Biały Dom potwierdził, że w środę 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie prezydentów: USA - Donalda Trumpa i Polski - Andrzeja Dudy.

"Przed wylotem do Stanów Zjednoczonych, planowanym na wtorek wieczór, pan prezydent Duda odbędzie jeszcze rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Ona planowana jest na poniedziałek"

- poinformował Szczerski.

Podkreślił, że Duda będzie pierwszym gościem Trumpa z kraju należącego do Sojuszu Północnoatlantyckiego po ukazaniu się informacji o planach redukcji amerykańskich wojsk na terytorium Niemiec.

Szczerski ocenił, że rozmowa z Trumpem będzie też istotna dla "spójności Sojuszu i jakości więzi transatlantyckiej, której Polska jest orędownikiem".

"W związku z czym prezydent chce też przed rozmową z prezydentem Trumpem odbyć rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, żeby móc zaprezentować także punkt widzenia sojuszniczy"

- powiedział szef gabinetu prezydenta.

Podkreślił, że Polska opowiada się za tym, aby ewentualna realizacja decyzji o redukcji obecności wojsk amerykańskich w Niemczech nie oznaczała zmniejszenia zaangażowania USA w bezpieczeństwo sojusznicze i bezpieczeństwo Europy. "I z takim też przesłaniem prezydent Duda jedzie do Waszyngtonu" - podkreślił Szczerski.

Zaznaczył, że rozmowa Dudy ze Stoltenbergiem odbędzie się telefonicznie.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Krzysztof Szczerski #NATO #Prezydent RP Andrzej Duda

mz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo