Światowe media nie mają złudzeń. To będzie główny temat rozmowy Duda-Trump

24 czerwca Andrzej Duda ma odwiedzić Stany Zjednoczone, gdzie spotka się z prezydentem kraju, Donaldem Trumpem. Jaki będzie główny temat rozmów głów obu państw? Associated Press nie ma wątpliwości, że będzie to plan przeniesienia do Polski części wojsk amerykańskich wycofywanych z Niemiec.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent Donald Trump spotka się w przyszłym tygodniu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Białym Domu, aby omówić kwestie bezpieczeństwa, handlu, energii i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, ogłosił w środę Biały Dom.

AP zwraca uwagę,że informacja o zaproszeniu prezydenta Andrzeja Dudy do Waszyngtonu została ogłoszona przez Biały Dom tuż po przedstawieniu przez prezydenta Donalda Trumpa planu ograniczenia obecności wojskowej USA w Niemczech.

Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że redukuje amerykańską obecność wojskową w Niemczech do 25 000 żołnierzy, w porównaniu z obecnym poziomem około 34 500. Zgodnie z tym planem- pisze AP- przynajmniej część żołnierzy z Niemiec zostanie przeniesiona do Polski.

Zdaniem AP, prezydenci rozmawiali o tym planie podczas zeszłorocznego spotkania w Białym Domu. Donald Trump mówił wówczas, że myśli o przeniesieniu części oddziałów amerykańskich do Polski, gdyż Niemcy nie wywiązują się, w przeciwieństwie do Polski, ze swoich zobowiązań w zakresie wydatków obronnych w ramach NATO.

Prezydent Duda miał wówczas powiedzieć - pisze AP - że Polska jest zainteresowana przyjęciem amerykańskich żołnierzy i jest gotowa przeznaczyć na stworzenie stałej bazy amerykańskiej ponad dwa miliardy dolarów.

Niemcy są jednym z kilku członków sojuszu wojskowego NATO, który nie osiągnął celu wyznaczonego przez państwa członkowskie w 2014 r.- przeznaczenia do 2024 roku minimum 2% produktu krajowego brutto na obronę. Berlin twierdzi, że ma nadzieję osiągnąć poziom 2% w 2031 roku- pisze AP. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Donald Trump #Andrzej Duda

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo