KE wszczęła postępowania antymonopolowe wobec firmy Apple

Komisja Europejska wszczęła dziś dwa postępowania antymonopolowe wobec amerykańskiego giganta Apple. Jeśli uzna, że koncern naruszył unijne przepisy, może nałożyć kary.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/FelixMittermeier/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

KE rozpoczęła postępowanie antymonopolowe, by ocenić, czy reguły Apple dotyczące dystrybucji aplikacji za pośrednictwem App Store naruszają unijne reguły konkurencji. Dotyczy to w szczególności obowiązkowego korzystania z zastrzeżonego przez Apple systemu zakupów oraz ograniczeń dotyczących możliwości informowania przez twórców aplikacji użytkowników iPhone'a i iPada o alternatywnych tańszych możliwościach zakupu.

Dochodzenie to jest następstwem oddzielnych skarg firmy Spotify i dystrybutora e-booków oraz audiobooków dotyczących wpływu zasad App Store na konkurencję na rynku strumieniowego przesyłania muzyki, e-książek i audiobooków.

KE wszczęła również drugie postępowanie antymonopolowe wobec Apple, by sprawdzić czy aplikacja Apple Pay narusza unijne reguły konkurencji. Dochodzenie dotyczy m.in. sposobów integracji Apple Pay z aplikacjami handlowymi i stronami internetowymi na iPhone'ach i iPadach oraz ograniczeniami Apple'a w zakresie dostępu do funkcji komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) na iPhone'ach w celu płatności w sklepach.

Apple Pay to zastrzeżona przez Apple technologia płatności mobilnych na iPhony i iPady, wykorzystywana do płatności w aplikacjach i e-sklepach, a także w punktach handlowych.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Komisja Europejska #Apple #postępowanie antymonopolowe

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo