Starcia na granicy Indii i Chin. Zginęli żołnierze

- Trzech indyjskich żołnierzy zginęło w starciach z chińskimi siłami na spornej granicy indyjsko-chińskiej w Ladakhu - poinformowała armia Indii. Od maja dochodzi tam do napięć militarnych między tymi dwoma mocarstwami nuklearnymi.

https://www.youtube.com/watch?v=Hn_7__RX-2Q

"Podczas trwającego w dolinie Galwanu procesu deeskalacji, w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do gwałtownej konfrontacji, w wyniku której zginęło dwóch indyjskich żołnierzy i jeden oficer"

- powiedział rzecznik indyjskiej armii, cytowany przez AFP.

Dodał, że wysokiej rangi przedstawiciele indyjskiej i chińskiej armii spotykają się obecnie na miejscu, aby uspokoić sytuację.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian oskarżył indyjskie siły o dokonywanie wzdłuż granicy w Himalajach "prowokacyjnych ataków" na chińskie wojsko, co prowadzi do "poważnych konfliktów" między stronami.

Rzecznik nie podał żadnych szczegółów na temat ofiar po stronie chińskiej, ale oświadczył, że ChRL zdecydowanie protestuje przeciwko temu incydentowi. Pekin zobowiązał się przy tym do utrzymania "pokoju i spokoju" wzdłuż spornej i silnie zmilitaryzowanej granicy w Himalajach. "Szokujące jest jednak to, że 15 czerwca wojska indyjskie poważnie naruszyły konsensus obu stron, dwukrotnie nielegalnie przekroczyły granicę i przeprowadziły prowokacyjne ataki na chiński personel, powodując poważne konflikty między siłami na granicy" zakomunikował Zhao.

Tymczasem redaktor naczelny chińskiej gazety "The Global Times" poinformował, że chińskie wojsko poniosło straty w wyniku starcia granicznego z indyjskimi żołnierzami.

"Na podstawie tego, co wiem, strona chińska również poniosła straty w ludziach w starciu w dolinie Galwanu"

- przekazał Hu Xijin, nie podając więcej szczegółów.

"The Global Times" jest wydawany przez oficjalny organ rządzącej Komunistycznej Partii Chin dziennik "Renmin Ribao".

Od początku maja obie strony oskarżają sąsiada o naruszanie granicy w himalajskim Ladakhu.

Pod koniec maja prezydent USA Donald Trump zaoferował Indiom i Chinom "mediację lub arbitraż" w tym sporze, ale Delhi propozycję tę odrzuciło. Strony bezpośrednio rozmawiały ustalonymi kanałami dyplomatycznymi na temat pokojowego rozwiązania sporu.

W połowie maja pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o tymczasowym zatrzymaniu indyjskich żołnierzy w Ladakhu. Indyjskie media doniosły też o wkroczeniu wojsk chińskich 3 km poza linię oddzielającą oba państwa w Himalajach.

Zarówno Indie, jak i Chiny ściągnęły na granicę wzmocnione siły i zaczęły fortyfikować pozycje, co według agencji AP może implikować długotrwały impas. Jak pisze AP, zarzewiem kryzysu była budowa dróg i pasów startowych dla samolotów w spornym regionie - infrastruktury konkurencyjnej dla flagowego chińskiego projektu, Inicjatywy Pasa i Szlaku.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Indie #Chiny #starcia #żołnierze

lml
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo