Korea Płn. grozi wysłaniem wojska

Władze Korei Północnej zagroziły wysłaniem wojska do strefy zdemilitaryzowanej przy granicy z Koreą Południowej. - Południowokoreańska armia czujnie obserwuje ruchy wojsk Północy i jest gotowa na każdą ewentualność – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.

Zdjęcie ilustracyjne
By Edward N. Johnson - U.S. Army, Installation Management Command, Korea Region, Public Affairs Office, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6205137

Dowództwo północnokoreańskiej armii oświadczyło, że wyśle żołnierzy „do stref, które zostały zdemilitaryzowane zgodnie z porozumieniem Północy i Południa, by zmienić linię frontu w twierdzę i dodatkowo podwyższyć czujność wojskową wobec Południa”.

Nie napisano konkretnie, gdzie północnokoreańskie wojsko ma zostać wysłane, ale zdaniem urzędników i ekspertów cytowanych przez agencję Yonhap najbardziej prawdopodobne są okolice przygranicznego miasta Kaesong lub rejon turystyczny Gór Diamentowych (Kumgang).

„Traktujemy tę sytuację poważnie. Co do północnokoreańskich posunięć wojskowych, Korea Płd. i USA ściśle je monitorują i wykrywają, pozostając w bliskiej koordynacji”

- powiedziała dziennikarzom rzeczniczka ministerstwa obrony Korei Płd. Czoi Hiun Su.

Dodała, że południowokoreańskie wojsko jest gotowe na „każde okoliczności”.

Dzisiaj Korea Płn. wysadziła w powietrze biuro łącznikowe z Koreą Płd. w Kaesong. Wcześniej Kim Jo Dzong, siostra północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, zapowiedziała „tragiczną scenę całkowitego upadku bezużytecznego biura” łącznikowego.

W ostatnich tygodniach reżim w Pjongjangu niemal codziennie groził ukaraniem władz w Seulu za dopuszczanie do przesyłania przez granicę propagandowych ulotek, krytycznych wobec komunistycznych władz Korei Płn.

Biuro łącznikowe utworzono w 2018 roku na fali ocieplenia w dwustronnych relacjach po szczycie z udziałem Kim Dzong Una i prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina. Od tamtego czasu stosunki znów się jednak ochłodziły, między innymi w związku z impasem w negocjacjach nuklearnych pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem.

W Kaesong znajduje się nieczynny obecnie wspólny kompleks przemysłowy obu Korei. W Górach Diamentowych mieści się natomiast ośrodek turystyczny, do którego dawniej jeździły wycieczki z Korei Płd. Oba przedsięwzięcia uchodziły za przykłady współpracy pomiędzy zwaśnionymi państwami koreańskimi, które formalnie wciąż są w stanie wojny po konflikcie zbrojnym z lat 1950-1953.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#wojsko #Korea Północna #Korea Południowa

lml
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo