Wegetarianizm polega na całkowitym wykluczeniu mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego lub tylko części z nich. Można wymienić kilka jego rodzajów:

  • Weganizm – wyklucza spożywanie mięsa, ryb, jajek, mleka i jego produktów oraz miodu, natomiast skupia się na spożywaniu pokarmów roślinnych.
  • Laktoowowegetarianizm – można jeść jajka, mleko i jego produkty oraz miód. Wyklucza się mięso i ryby.
  • Owowegetarianizm – można jeść jajka, jednak rezygnuje się z jedzenia mięsa, ryb oraz mleka i jego produktów.
  • Laktowegetarianizm – oprócz mięsa i ryb rezygnuje się także z jajek, jednak dopuszcza się spożywanie mleka i jego przetworów.

Czy w takim razie wegetarianie całymi dniami chodzą głodni? Okazuje się, że niekoniecznie. Dobrze zbilansowane diety wegetariańskie są bardzo urozmaicone oraz bogate w niezbędne składniki odżywcze. Dzięki jedzeniu roślin strączkowych i łączeniu ich z ziarnami zbóż otrzymuje się białko o dobrej wartości. Taka dieta jest również bogata w wartościowe węglowodany oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Ważne jednak, aby tego typu dieta była dobrze zbilansowana, a najlepiej przed jej rozpoczęciem skonsultować się w tej sprawie z dietetykiem i odpowiednio dobrać składniki do naszych indywidualnych potrzeb.