Domniemane poparcie przyczynkiem do zmiany konstytucji? Badania nie było, Putin już zna wyniki

Większość obywateli podziela opinię o potrzebie wprowadzenia zmian do konstytucji - takie przekonanie wyraził dziś prezydent Rosji Władimir Putin. - Poprawki, nad którymi Rosjanie zagłosują 1 lipca, odzwierciedlają wartości zasadnicze dla ich państwa - ocenił.

Flickr/ State Department photo by Ron Przysucha/ Public Domain

Na uroczystości z okazji święta państwowego - Dnia Rosji - Putin powiedział, że istnieje wspólny dla Rosjan kod historyczny.

- Bezwarunkowo szanujemy człowieka pracy, obrońcę ojczyzny (...)., zachowujemy pamięć przodków; czcimy rodziców i rodzinę, miłość do własnej ziemi i nienaruszalność naszych granic

- wymieniał.

Dodał następnie: "Z tego względu jest słuszne, że tak często brzmiały propozycje, aby te zasady fundamentalne wprowadzić do konstytucji Rosji". Wyraził przekonanie, że "takie stanowisko podziela i popiera absolutna większość" obywateli Federacji Rosyjskiej.

Uroczystość podniesienia na Górze Pokłonnej w Moskwie rosyjskiej flagi państwowej, która odbyła się dziś, była pierwszym publicznym wydarzeniem z udziałem Putina od tygodni. Rosyjski prezydent nie nosił podczas ceremonii maseczki ochronnej. Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie w tym roku tradycyjnego koncertu na Kremlu z okazji Dnia Rosji. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow informował, że Putin nie weźmie udziału w okolicznościowym koncercie na Placu Czerwonym.

Zmiany w konstytucji Rosji, przyjętej w 1993 roku, zainicjował w styczniu sam Putin. W trakcie pracy w parlamencie nad odpowiednią ustawą wprowadzono do nich zapis umożliwiający uchylenie limitu kadencji prezydenckich obecnego szefa państwa. Tak więc, jeśli poprawki zostaną zaakceptowane w głosowaniu, Putin będzie mógł ubiegać się o kolejne dwie kadencje prezydenckie po zakończeniu obecnej, w 2024 roku.

Rosjanie mieli ocenić zmiany w konstytucji 22 kwietnia, ale po wybuchu epidemii koronawirusa głosowanie odłożono na późniejszy termin, a potem wyznaczono je na 1 lipca.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Władimir Putin #Kreml #Rosja

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo