Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki wygrały w Łodzi z Kanadą 3:2 w meczu drugiej rundy mistrzostw świata • • •

Referendum w Ostródzie i Pieniężnie. Czy lokalna społeczność odwoła rządzących?

W niedzielę odbędą się referenda gminne w sprawie odwołania przed upływem kadencji burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka i burmistrza Pieniężna Kazimierza Kiejdo. Oba głosowania były planowane we wcześniejszych terminach, ale zawieszono je z powodu koronawirusa.

Zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Pierwotne terminy głosowań w obu miastach wyznaczono po tym, jak grupy referendalne dostarczyły wnioski z podpisami poparcia w liczbie przekraczającej wymagane 10 proc. uprawnionych do głosowania. Referendum w Ostródzie miało być przeprowadzone 29 marca, a w Pieniężnie - 26 kwietnia. Jednak ze względu na ówczesną sytuację sanitarno-epidemiologiczną komisarz wyborczy w Eblągu zawiesił oba głosowania i wyznaczył nowy termin na 14 czerwca.

Jak poinformował dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu Adam Okruciński, niedzielne głosowania mają odbywać się przy uwzględnieniu zaleceń powiatowych inspektorów sanitarnych w Ostródzie i Braniewie.

Wynika z nich, że osoby głosujące są zobowiązane zakrywać usta i nos podczas całego pobytu w lokalu wyborczym. Wewnątrz lokalu będzie mogła przebywać jednocześnie ograniczona liczba głosujących (nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw.). Oczekujący na zewnątrz powinni zachowywać odstępy co najmniej 1,5 m.

Przy wejściach do lokali komisji będą ustawione pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Członkowie komisji zostali wyposażeni w rękawiczki i maseczki lub przyłbice. Ich zadaniem będzie też dezynfekcja kabin do głosowania.

Głosowania odbywać się będą w godz. 7-21. W obu przypadkach referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby osób uczestniczących w wyborach bezpośrednich burmistrza w 2018 r.

W Ostródzie głosujący mają odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem burmistrza miasta Ostróda Zbigniewa Michalaka przed upływem kadencji?". W wyborach burmistrza w 2018 r. (II tura) wzięło udział około 11,3 tys. osób. Do uznania ważności referendum potrzebny jest więc udział ponad 6,7 tys. mieszkańców.

Zbigniew Michalak jest pierwszą kadencję burmistrzem Ostródy. Startował w wyborach jako kandydat KWW Niepartyjni Niezależni. W II turze zdobył 52,82 proc. głosów, pokonując ówczesnego burmistrza Czesława Najmowicza z KW PiS.

W Pieniężnie głosujący mają odpowiedzieć na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Kazimierza Kiejdo, burmistrza Pieniężna przed upływem kadencji?" W wyborach burmistrza w 2018 r. (I tura) uczestniczyło tam ponad 2,9 tys. osób. Do uznania ważności referendum potrzebny jest więc udział ponad 1,7 tys. mieszkańców.

Kazimierz Kiejdo jest burmistrzem miasta i gminy Pieniężno nieprzerwanie od 2006 roku. W ostatnich wyborach samorządowych, jako kandydat niezależny, wygrał w I turze. Uzyskał wówczas 50,59 proc. głosów, pokonując Krzysztofa Kądziołkę, który kandydował również z własnego komitetu wyborczego. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Zbigniew Michalak #Kazimierz Kiejdo #referendum

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo