Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP i urzędujący prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprezentował wczoraj trzy filary swego programu. Jako jeden z nich wskazał m.in. równe szanse między kobietami a mężczyznami dotyczące podjęcia pracy. W wyrównaniu tych szans ma pomóc program budowy, a później oferowania darmowych przedszkoli i żłobków w całej Polsce. Dziś powiedział z kolei, że... spełnił "mnóstwo obietnic wyborczych z kampanii samorządowej". 

Do tych zapowiedzi odnieśli się podczas konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, Rafał Trzaskowski mówił w kampanii wyborczej w 2018 roku, że jeśli zostanie prezydentem Warszawy, to "wszystkie miejsca w żłobkach prywatnych oraz publicznych będą miejscami bezpłatnymi dla mieszkańców, ponieważ zapłaci za nie miasto".

- Miało się to stać, zgodnie z jego obietnicą wyborczą, już od 2019 roku. Dzisiaj wiemy, że ani w 2019 r. nie zrealizowano tej obietnicy, ani w 2020 r., ani do końca kadencji Rafał Trzaskowski nie planuje tego zrobić

 – dodał.

Jak mówił, aktualnie w Warszawie jest 21 tys. miejsc w żłobkach, z czego miasto finansuje 13 tys. Wiceminister wyliczył, że pozostaje ok. 8 tys. miejsc, za które rodzice muszą płacić.

Polityk PiS nawiązał jednocześnie do wtorkowych wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego, w których kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta mówił o tym, że spełnił obietnice wyborcze z kampanii z 2018 roku. "To są szanowni państwo Himalaje hipokryzji, Himalaje cynizmu politycznego w wykonaniu Rafał Trzaskowskiego" – ocenił wiceminister.

Kaleta ocenił, że Trzaskowski "naobiecywał" warszawiakom w kampanii w 2018 roku "złote góry" i złamał te obietnice, a podczas pierwszego wystąpienia programowego w swojej kampanii prezydenckiej "obiecuje wszystkim Polakom".

- Trzaskowski przepisał swój program z poprzedniej kampanii w zakresie żłobków i lokalnych centrów rozwoju i próbuje wmawiać Polakom, że te obietnice spełnił

 – podkreślił Kaleta.