"Wesele" na maturze z polskiego

Elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego i analiza wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne" – takie, według maturzystów, były dziś tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/NikolayFrolochkin/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Tematy te podali maturzyści z LXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Lajosa Kossutha w Warszawie po wyjściu z egzaminu.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki, a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu czy filmu). Według maturzystów z LO im. Kossutha trzeba było napisać o elementach fantastycznych w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać test.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w poniedziałek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

Zakończył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym - obowiązkowym dla wszystkich abiturientów. Przebiegł bez zakłóceń

- poinformował  dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Egzamin trwał 170 minut. Arkusz egzaminacyjny rozwiązywany przez maturzystów CKE ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

W poniedziałek po godz. 14.00 będzie przeprowadzony egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Nie jest on obowiązkowy. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 60,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników oraz 4,1 tys. absolwentów z lat ubiegłych.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#język polski #matura

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo