Dziś na konferencji prasowej minister Jacek Sasin poinformował o decyzjach, które zapadły podczas spotkania przedstawicieli rządu z samorządowcami i przedstawicielami spółek górniczych. 

Kolejne działanie, na które się zdecydowaliśmy, to wyłączenie pracy we wszystkich kopalniach, w których odnotowujemy nowe zakażenia, a których załogi nie zostały w pełni przebadane. To oznacza, że od jutra wstrzymamy wydobycie w 2 kopalniach JSW i 10 kopalniach PGG. Wszyscy zatrudnieni poza szczątkowym personelem, który będzie służył utrzymaniu kopalń, wszyscy zatrudnienie udadzą się na postojowe na okres 3 tygodni. To okres właściwy na przeprowadzenie badań

- powiedział Sasin.

Dodał, że w czasie postojowego górnicy otrzymają 100 proc. wynagrodzenia.

- To przejście do kolejnego etapu walki z epidemią, natychmiast po pojawieniu się zakażeń, zarządy spółek podjęły w porozumieniu szereg działań, mających ochronić górników przed zarażeniami - stwierdził wicepremier.

- Dzisiaj podjęliśmy taką decyzję, by zdusić te ogniska epidemii. Nasze działania odniosą skutki w wielu wymiarach - powiedział Jacek Sasin.