Stacjonarne i darmowe punkty poradnictwa prawnego. Do korzystania zachęca się samozatrudnionych

Stopniowo wracają do funkcjonowania w formie stacjonarnej punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego, które w czasie epidemii działały zdalnie - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. W kraju rozlokowano 1,5 tys. takich punktów. Do korzystania z pomocy zachęca się szczególnie samozatrudnionych.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@geralt

Według danych resortu sprawiedliwości, obecnie w całej Polsce działają 1 523 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, przy czym w każdym powiecie działają co najmniej dwa takie punkty.

"Liczba porad w każdym roku wzrasta: w 2018 r. udzielono 452 584 porady zaś w 2019 r. było ich łącznie 455 055. Liczba beneficjentów także wzrasta: w 2018 r. było ich 385 387 a w 2019 r. aż 437 895 osób. To daje wzrost w roku 2019 aż o 13,62 proc. w stosunku do roku wcześniejszego"

- przekazało MS.

Wiceminister Romanowski zaznaczył, że darmowe poradnictwo prawne nie zostało zawieszone na czas epidemii. Jak wskazał, system ten funkcjonował w ostatnich tygodniach w formie zdalnej.

Romanowski poinformował też, że obecnie punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego stopniowo wracają do funkcjonowania w formie stacjonarnej. - W porozumieniu z GIS przygotowujemy rekomendacje dotyczące wymogów sanitarnych - powiedział.

Zwrócił przy tym uwagę, że w przepisach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 wprowadzone zostały przepisy umożliwiające korzystanie z usług nieodpłatnej pomocy prawnej dla samozatrudnionych. - To jest bardzo ważne. W skali kraju jest to 1,6 mln osób. To są osoby, które szczególnie w okresie pandemii takiej pomocy oczekują - dodał Romanowski.

System darmowej pomocy prawnej funkcjonuje od stycznia 2016 r. Udzielana nieodpłatna pomoc prawna obejmuje m.in. informowanie o obowiązkach i uprawnieniach w postępowaniu, wskazanie rozwiązania problemu prawnego, mediację, sporządzanie pism z wyjątkiem pism procesowych. Od stycznia 2019 r. z nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystać może każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej.

W ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej działa też instytucja poradnictwa obywatelskiego. Polega ona na udzieleniu wsparcia przez przygotowanie planu rozwiązania problemu, z jakim zgłasza się osoba potrzebująca.

Z wykazu punktów darmowej pomocy prawnej udostępnionego przez stołeczny ratusz wynika, że w Warszawie funkcjonuje 35 takich punktów. Zainteresowani mogą skorzystać z 17 placówek adwokacko-radcowskich udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej lub z 18 punktów prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

Rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Michał Fertak poinformował, że warszawscy adwokaci są zaangażowani w system nieodpłatnej pomocy prawnej organizowanej w powiatowych punktach. Dodał, że w warszawskiej izbie nie ma problemu ze znalezieniem prawników chętnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.

Jak przypomina resort sprawiedliwości, informacje o najbliższym punktach pomocy prawnej są dostępne: w starostwach powiatowych, urzędach gminy, urzędach miasta oraz na stronach MS - na przykład darmowapomocprawna.ms.gov.pl.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#pomoc prawna #darmowa pomoc prawna

am
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo