Ministerstwo i prokuratura odpowiedziały na artykuł Wielowieyskiej. "Nieprawdy, manipulacje i pomówienia"

Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa zgodnie oświadczają, że w opublikowanym w sobotnim wydaniu „Gazety Wyborczej” artykule pt. „Ziobro idzie po władzę” autorka Dominika Wielowieyska zawarła nieprawdziwe informacje i manipulacje, które wprowadzają w błąd opinię publiczną i podważają wiarygodność państwowych instytucji - poinformowano w oświadczeniu resortu sprawiedliwości. Jak podkreślono, tekst zostanie poddany szczegółowej analizie, po czym zostaną podjęte odpowiednie kroki prawne.

zdjęcie ilustracyjne,
Piotr Galant/Gazeta Polska

Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa uznają artykuł za świadome działanie dziennikarki „Gazety Wyborczej”, łamiące nie tylko prawo prasowe, lecz także będące celowym pomówieniem. Dominika Wielowieyska skierowała przed publikacją artykułu pytania dotyczące wyłącznie sprawy pedofilii, nie kierując pytań, które pozwoliłyby jej zweryfikować pozostałe kwestie poruszone przez nią w publikacji. Na zadane pytania otrzymała z Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej obszerne, szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi (przesyłamy w załączeniu), jednak z tych wyjaśnień w ogóle nie skorzystała, pozostawiając w artykule nieprawdziwe informacje i pomówienia, zarówno dotyczące walki z pedofilią, jak innych tematów

- czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa podkreślają, że w Polsce obowiązuje wolność słowa i każdy dziennikarz ma prawo przedstawiania swoich opinii i komentarzy, jednak oceny te nie mogą opierać się na kłamstwach. Dziennikarz jest zawodem najwyższego społecznego zaufania, dlatego nierzetelność dziennikarza narusza prawo każdego obywatela do informacji, a celowe działanie wprowadzające w błąd opinię publiczną jest działaniem wrogim wobec społeczeństwa.

Artykuł Dominiki Wielowieyskiej opiera się na nieprawdach, manipulacjach i pomówieniach, które były już wielokrotnie prostowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuraturę Krajową, a także fake newsach powielanych przez niszowe, pozbawione jakiejkolwiek wiarygodności portale, wobec których podejmowane były kroki prawne

- podkreślono.

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” powtarza np. fałszywe informacje, jakoby „prokuratura kontrolowana przez Ziobrę chroniła jak może Kościół przez rozliczeniami pedofilii” albo że Fundusz Sprawiedliwości działa poza „jakąkolwiek kontrolą”. Dominika Wielowieyska wielokrotnie używa zresztą nieistniejącego określenia Fundusz Solidarności, co oznacza, że nie zweryfikowała nawet tak podstawowych danych jak nazwa funduszu.

Jak podkreślono, "liczba nieprawdziwych informacji i manipulacji jest bardzo duża – wszystkie będą poddane szczegółowej analizie przez prawników Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, a wobec „Gazety Wyborczej” zostaną podjęte odpowiednie kroki prawne".

Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa zwracają się do wszystkich redakcji w Polsce o niepowielanie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule „Gazety Wyborczej”.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#Dominika Wielowieyska #Prokuratura Krajowa #Ministerstwo Sprawiedliwości

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo