Postanowiliśmy zorganizować przywitanie publiczności pod hasłem "Stary Teatr – Nowe Otwarcie. Witajcie w XXI wieku"

– powiedział dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie Marek Mikos.

W sobotę i niedzielę czynne będzie teatralne muzeum MICET, w którym zainteresowani zwiedzą stałą wystawę, wezmą udział w warsztatach improwizacji, poznają także teatr od zaplecza – obejrzą m.in. obiekty i kostiumy ze spektakli. Na niedzielę zaplanowano Krakowski Salon Poezji – rozpocznie go Anna Dymna czytając wiersze z teatralnego balkonu od strony placu Szczepańskiego. Salon będzie można oglądać online. Także w niedzielę na dużej scenie odbędzie się czytanie "Redut" Marka Kochana. Utwór przeczyta reżyser Aleksandra Skorupa, potem nastąpi spotkanie z Markiem Kochanem, które poprowadzi prof. Krzysztof Koehler.

Pytany o najbliższe plany teatru Mikos powiedział, że zespół pracuje nad tym, co mogłoby być zagrane w lipcu na żywo. "Na pewno będą konkretne tytuły" – podkreślił. Dodał, że lipcu nie będzie wielu spektakli, ale "najważniejsze jest spotkanie aktorów z publicznością, sztuka na żywo".

"Rewidujemy plany prób, by jesienią było sporo premier"

– zapowiedział.

Jak wyjaśnił, w najbliższym czasie teatr będzie oferował program "hybrydowy – publiczność zobaczy spektakle na żywo, na ekranie i online".

"Nasze plany i praca będą jednak uzależnione przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i kolejnych decyzji rządu"

- podkreślił dyrektor Starego Teatru.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem ws. warunków wznowienia działalności instytucji kultury teatry mogą prowadzić działalność od 6 czerwca, spełniając rygory sanitarne. Szczegółowe wytyczne w tej sprawie opublikowało MKiDN na swojej stronie.