Śmierć strażaka po skoku podczas ćwiczeń. Proces odroczony

Do 4 września sąd rejonowy w Kętrzynie odroczył dziś proces strażaka, który odpowiada m.in. za nieumyślne spowodowanie śmierci podczas ćwiczeń podwładnego. Sąd chce zapoznać się z opinią uzupełniającą do dokumentacji lekarskiej oskarżonego Marcina L.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Sąd Rejonowy w Kętrzynie kontynuował proces Marcina L. oskarżonego w związku ze śmiertelnym wypadkiem młodego strażaka podczas ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. Sąd przesłuchał w piątek podczas wideokonferencji biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa, którzy sporządzili sądową opinię psychiatryczno-psychologiczną dotyczącą oskarżonego.

Obrońca Marcina L. w trakcie rozprawy złożył wniosek o dopuszczenie opinii uzupełniającej przez biegłych, po zapoznaniu się biegłych z aktualną dokumentacją lekarską oskarżonego. Z tego też powodu sąd odroczył rozprawę do 4 września.

Marcin L. odpowiada przed sądem za niedopełnienie obowiązków służbowych, czego skutkiem była śmierć strażaka, za podżeganie do składania fałszywych zeznań oraz za składanie fałszywych zeznań.

14 czerwca 2018 r. na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie odbywało się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego, dotyczącego zasad użycia i praktycznego przygotowania skokochronu do pracy. Szkolenie, w którym uczestniczyło sześciu strażaków, prowadził młodszy kapitan Marcin L.

Według ustaleń prokuratora, Marcin L. w trakcie tych zajęć miał dopuścić do tego, aby podlegli mu strażacy oddawali skoki na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa i higieny służby strażaków wyraźnie tego zakazują. W rezultacie jeden z funkcjonariuszy po oddaniu skoku z dachu garażu na skokochron doznał rozległych obrażeń głowy i zmarł miesiąc później 14 lipca.

Dodatkowo, Marcin L. bezpośrednio po wypadku miał nakłonić pięciu podległych mu strażaków biorących udział w szkoleniu do ustalenia wspólnej wersji, która by potwierdzała, że skoki z wysokości na skokochron nie były wówczas oddawane. W wyniku takiego działania Marcina L. pięciu strażaków podczas przesłuchania w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie, zdaniem śledczych, złożyło fałszywe zeznania. Sam Marcin L. miał również złożyć fałszywe zeznania.

Marcin L. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale złożył wyjaśnienia.

Przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie toczy się proces przeciwko pięciu strażakom podejrzanym o złożenie fałszywych zeznań. Kolejną rozprawę zaplanowano 1 lipca.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#straż #Kętrzyn

mk
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo