Więcej wsparcia dla bezdomnych. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio przywraca zawieszone przez pandemię działania

Wspierające bezdomnych Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa ponownie uruchomiło pralnię, konsultacje socjalne, zawodowe i prawne, poradnię psychologiczną, a łaźnia będzie działać częściej i może przyjąć więcej osób.

pixabay

Przez cały czas pandemii Dzieło świadczyło pomoc osobom, które nie mogą odpowiedzieć na apel "Zostań w domu", bo domu nie mają.

Bardzo zależało nam na tym, by pomimo obostrzeń towarzyszyć osobom bezdomnym w tym trudnym czasie. Dzięki zaangażowaniu pracowników, braci kapucynów oraz wolontariuszy dostosowaliśmy działalność do nowej rzeczywistości

- mówił dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio brat Grzegorz Marszałkowski.

Przez sześć dni w tygodniu wydawane były kanapki oraz gorące napoje, paczki żywnościowe i maseczki. Każdego dnia wolontariusze dowozili również kilkadziesiąt litrów zupy do dwóch placówek tymczasowego schronienia: ogrzewalni i noclegowni. Dzięki hojności darczyńców, którzy przekazali ponad 112 tys. zł na zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji, dwa razy w tygodniu mogła działać łaźnia.

Mamy przygotowaną izolatkę dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i kilka razy z niej skorzystaliśmy, ale bardzo się cieszymy, że początkowy alarm okazał się bezpodstawny – u żadnego z naszych podopiecznych i u żadnego z pracowników badania laboratoryjne nie potwierdziły Covid-19

– podkreśla Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

W zmienionej formule w ciągu dwóch miesięcy w centrum przy ul. Smoleńsk przyjęto: ok. 900 osób szukających pomocy, wydano 11 tys. kanapek, 9 tys. porcji zupy i prawie 1,4 tys. paczek żywnościowych.

Teraz organizacja wznawia funkcjonowanie niektórych stałych form wsparcia, które od 13 marca musiały zostać zawieszone.

Wszystkie działania podejmowane są z troską o dobro osób doświadczających bezdomności, dla których czas pandemii był bardzo wymagający i trudny. Nasi podopieczni musieli zmierzyć m.in. z utratą pracy, dzięki której udało im się odzyskać samodzielność, z utrudnionym dostępem do wyżywienia oraz pomocy medycznej, z brakiem możliwości zadbania o higienę, czy z jeszcze bardziej dotkliwym niż dotychczas brakiem bezpiecznego schronienia

– mówi Agnieszka Adamczyk, kierownik działu socjalnego.

Zwiększona została częstotliwość działania łaźni - teraz działa cztery razy w tygodniu, wznowiono możliwość korzystania z pralni i garderoby. Ponownie otwarty został również Punkt Konsultacyjny, w którym osoby bez domu mogą umówić się na indywidualne konsultacje socjalne oraz skorzystać z porad prawnych. Wznowiono również dyżury doradców zawodowych oraz działanie poradni psychologiczno-psychiatrycznej dla osób ubogich. Cały czas wydawane są kanapki oraz paczki żywnościowe.

W ubiegłym roku prowadzone przez kapucynów Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie obchodziło 15-lecie działalności. Rocznie z jego wsparcia korzysta ok. 2,2 tys. osób W organizacji zatrudnionych jest 35 osób, ma ona ponad 100 wolontariuszy i tysiące dobroczyńców. Zaangażowani w Dzieło oprócz pomocy doraźnej od lat angażują się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność i wykluczenie społeczne.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Dzieło Pomocy św. Ojca Pio #koronawirus #bezdomni

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo