Poseł PiS Przemysław Czarnek przedstawił stanowisko klubu ws. wniosku o wotum nieufności "dla najlepszego ministra zdrowia w historii Rzeczypospolitej Polskiej".

- Nie mamy co do tego wątpliwości. Byłoby to stanowisko wobec wniosku o wotum nieufności gdyby nie fakt, że to co tutaj państwo napisaliście i co zostało potwierdzone przez moją przedmówczynię w sposób skandaliczny, obelżywy i chamski, to jest stek bzdur i klasyczny paszkwil, a nie wniosek o wotum, tylko o paszkwil oparty na trzech fundamentach

- mówił poseł PiS nawiązując do wystąpienia posłanki KO Barbary Nowackiej, która wcześniej przedstawiała wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia.

Według posła PiS, "fundament nr 1" tego wniosku jest taki, że Szumowski nie przygotował Polaków na pandemię, miał szereg zaległości, co miało narazić Polaków na masowe choroby spowodowane koronawirusem. 

- To jest paszkwil, o którym wszyscy Polacy wiedzą, wam to po prostu nie pasuje do faktów i do rzeczywistości" - mówił. Według Czarnka rzeczywistość wygląda tak, że dzięki pracy Szumowskiego w Polsce zostało uratowane kilkadziesiąt tysięcy istnień ludzkich. "Ale wy macie za nic życie ludzkie, nie tylko to poczęte, które degradujecie do jakiegoś płodu, tylko życie ludzkie wszystkich Polaków

- powiedział pod adresem posłów opozycji.

Głos zabrał też szef polskiego rządu. - Najważniejsza rzecz jest taka, której trudno wam zrozumieć, a to dlatego, że ze względów obiektywnych nie byliście w środku tamtego czasu - zwrócił się do opozycji.

- A działania wtedy, które były podejmowane były rzeczywiście podejmowane w trybie wojennym. Wiecie dlaczego, że w trybie wojennym? Dlatego że chodziło o życie ludzi

- mówił premier Morawiecki.

Szef rządu podkreślał, że "w takim trybie podejmuje się decyzje, które są czasami obarczone błędem". Morawiecki dodawał, że w marcu żadne państwo nie było przygotowane na pandemie i każde chciało jak najszybciej pozyskać potrzebny sprzęt i środki ochrony osobistej. Zdaniem premiera wiele państw padło także ofiarą nieuczciwych kontrahentów, którzy dostarczali sprzęt niespełniający standardów.

Przed głosowaniem, za wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego opowiedzieli się przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej, Lewicy i Konfederacji.