Podczas sesji 27 maja, bydgoska rada miejska uhonorowała pamięć św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy jego urodzin.Wniosek o przyjęcie uchwały złożył przewodniczący klubu PiS i został on przyjęty większością głosów, choć nie brakowało głosów sprzeciwu ze strony radnych koalicji większościowej KO-SLD.

Za przyjęciem wspólnego stanowiska Rady ws. upamiętnienia 100. rocznicy urodzin papieża Polaka głosowało 14 radnych, 12 było przeciwnych, 5 - wstrzymało się od głosu, przy czym część z nich zgłosiła - w związku z problemami technicznymi - o dopisanie do protokołu jako głosujących "za"

Nazajutrz, jeden z radnych KO, którzy głosowali przeciwko przyjęciu uchwały, Jakub Mikołajczak, na antenie TVP3 Bydgoszcz zasugerował, że przyszłości mogłoby się odbyć się głosowanie nad odebraniem honorowego obywatelska miasta Janowi Pawłowi II. Zostało ono nadane w 1998 r.  

- Postać Jana Pawła II nie jest tak krystaliczna, jak przedstawili to radni PiS i jak przedstawiany jest często w polskiej opinii publicznej. Jest bardzo wiele kontrowersji, pojawia się coraz więcej informacji na temat działań Jana Pawła II związanych m.in. z pedofilią w Kościele katolickim i brakiem sprawnych działań. To powoduje, że nie można tak podejść bezkrytycznie, jak niektórzy by chcieli (...) Czekamy na bardzo ważny dokument, który niedługo prawdopodobnie stworzą pochodzący z Bydgoszczy bracia Sekielscy, pokazujący rolę Jana Pawła II, jeżeli chodzi o pedofilię w Kościele. Wtedy będziemy rozmawiać na ten temat. Niewykluczone, że patroni miasta będą zmieniani, co się w historii działo. Patronów się powołuje, odwołuje. Nic nie jest wieczne, a warto rozmawiać, bo prawda nas wyzwoli

- powiedział Mikołajczak.

Wypowiedź radnego spotkała się z krytyką. Dziś, oburzeni pomysłem Mikołajewskiego radni PiS skierowali list do przewodniczącego PO, Borysa Budki.  

"W związku z kuriozalną, pozostającą bez precedensu w historii bydgoskiego samorządu deklaracją przewodniczącego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Jakuba Mikołajczaka, dotyczącą zamiaru odebrania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy, jednemu z największych autorytetów na przełomie wieków - św. Janowi Pawłowi II - domagamy się odwołania tej niegodnej i uwłaczającej polskiej samorządności deklaracji"

- czytamy w liście.

Radni zaznaczyli, że oczekują od Budki "zajęcia jednoznacznego stanowiska, czy wypowiadane przez przewodniczącego Jakuba Mikołajczaka sugestie odebrania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy wyrażają oficjalne stanowisko PO i KO oraz kandydata na prezydenta RP, Rafała Trzaskowskiego".

Wcześniej, cytowani przez portal TVP3 Bydgoszcz, lokalni politycy PO potępili wypowiedź Mikołajczaka. Poseł Paweł Olszewski uznał, że "była to indywidualna wypowiedź, która nie ma posłuchu w większości klubu radnych". Zdaniem Tomasza Lenza, posła, przewodniczącego Regionu Kujawsko-Pomorskiego PO, radny powinien skonsultować m.in. z klubem radnych i zarządem powiatowym Platformy. 

- Uważam, że wypowiedź radnego Mikołajczaka jest naganna i nie powinna mieć miejsca. Na pewno będę z nim o tym rozmawiał - stwierdził Lenz.