Władze Gdańska zapewniają, że pomimo epidemii, która uniemożliwia organizowanie dużych, spektakularnych wydarzeń, zaplanowane na czwartek obchody z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku będą miały uroczysty charakter.

4 czerwca to szczególny dzień, szczególna data. Wtedy jako obywatelki i obywatele uzyskaliśmy swoją podmiotowość. Po raz pierwszy mogliśmy poznać siłę mocy karty wyborczej. W tym roku nie możemy świętować tak jak chcielibyśmy, gdyż zmagamy się z koronawirusem. Dlatego w symboliczny sposób zapraszam Was do śledzenia online, na stronie gdansk.pl i w mediach społecznościowych, uroczystości podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy maszt w Gdańsku

- powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, cytowana w komunikacie prasowym.

W samo południe, w wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku rozpocznie się koncert w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak. Koncert będzie można usłyszeć na żywo w okolicy Ratusza Głównego Miasta oraz online na facebookowym profilu "Carillony Gdańskie–Muzeum Gdańska".

O godzinie 14.00 na Górze Gradowej odbędzie się uroczystość podniesienia na maszt flagi patchworkowej, uszytej przez prawie 1000 osób, instytucji i organizacji w podczas Święta Wolności i Solidarności, które w ubiegłym roku odbyło się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Prezydent Gdańska zapowiedziała wówczas, że będzie ona wciągana na maszt co roku 4 czerwca dla uczczenia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r.

W uroczystości, oprócz Aleksandry Dulkiewicz, wezmą udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz członkowie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Ostatnim punktem obchodów będzie debata "Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?", z udziałem prof. Tomasza Besta, Małgorzata Łukianow oraz dr. Grzegorza Piotrowskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności i poprowadzi je prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

4 czerwca 1989 r. odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 proc. mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli. Całkowicie wolne były wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła zdecydowaną większość mandatów.