Śmierć George'a Floyda. Kolejni policjanci z zarzutami

Wydano nakazy aresztowania trzech policjantów obecnych przy zatrzymaniu George'a Floyda - poinformował prokurator generalny Minnesoty Keith Ellison. Postawiono im zarzuty pomocy oraz nakłaniania do morderstwa.

zdjęcie ilustracyjne
flickr.com/Tony Webster/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Aresztowania trzech policjantów obecnych przy brutalnym zatrzymaniu Floyda domagała się rodzina zmarłego.

Do tej pory zarzuty postawiono jedynie policjantowi, który przyduszał kolanem Floyda i nie reagował na jego słowa, iż nie może oddychać. Mężczyzna został aresztowany; oskarżono go o morderstwo.

Czterej policjanci obecni przy zatrzymaniu zmarłego zostali zwolnieni z pracy.

Gubernator Minnesoty Tim Walz we wtorek wszczął śledztwo mające wykazać czy w przeszłości w policji w Minneapolis dochodziło do dyskryminacji ze względu na rasę.

W USA trwają protesty, których zarzewiem stało się zabójstwo przez policję w Minneapolis pod koniec maja George'a Floyda.

Demonstracje w większości są pokojowe. Po zmroku przeradzały się w niektórych miejscach w rozruchy, podczas których zdarzały się przypadki plądrowania sklepów i niszczenia mienia.

Dla wielu obywateli USA zabicie Floyda to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#George Floyd #USA

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo