Gdańsk organizuje rocznicę wyborów 4 czerwca. Jednym z wydarzeń... wiec z Trzaskowskim

Z okazji 31. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, władze Gdańska przygotowały wydarzenia upamiętniające tamten dzień. Gościem specjalnym będzie... Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta RP. Dodatkowo, wydarzenia będą transmitowane w mediach społecznościowych Trzaskowskiego. W programie obchodów jest m.in. koncert carillonowy, uroczyste podniesienie flagi, debata oraz wiec na Długim Targu.

Rafał Trzaskowski/Aleksandra Dulkiewicz
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska
4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Przy Okrągłym Stole z góry przeznaczono 65 proc. mandatów dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 proc. mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli. Całkowicie wolne były wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła zdecydowaną większość mandatów.

Władze Gdańska zapewniają, że pomimo epidemii, która uniemożliwia organizowanie dużych, spektakularnych wydarzeń, zaplanowane na czwartek obchody z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku będą miały uroczysty charakter. Pojawi się też gość specjalny - Rafał Trzaskowski. 

W samo południe, w wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku rozpocznie się koncert w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak. W repertuarze, znajdą się m.in. dwa XVIII- wieczne chorały, których dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich, tabulatura lutniowa z XVII w., „Polonezy” autorstwa Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w., ucznia J.S. Bacha oraz Mazurka Dąbrowskiego.

O godzinie 14.00 na Górze Gradowej odbędzie się uroczystość podniesienia na maszt flagi patchworkowej, uszytej przez prawie 1000 osób, instytucji i organizacji w podczas Święta Wolności i Solidarności, które w ubiegłym roku odbyło się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Prezydent Gdańska zapowiedziała wówczas, że będzie ona wciągana na maszt co roku 4 czerwca dla uczczenia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 roku. 

Po zakończeniu ceremonii, jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie około godz. 14.30 złożą kwiaty.

O godz. 16.30 przed Dworem Artusa odbędzie się wiec, w czasie którego głos zabiorą prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz kandydat PO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Co ciekawe, relacja z wydarzenia dostępna będzie na... facebookowym profilu Trzaskowskiego. Osoby, które zechcą osobiście wysłuchać przemówień, będą zobowiązane do zachowania dystansu społecznego. Urzędnicy rekomendują również zakrycie ust i nosa.

Ostatnim punktem obchodów będzie debata "Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?", z udziałem prof. Tomasza Besta, Małgorzata Łukianow oraz dr. Grzegorza Piotrowskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności i poprowadzi je prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Gdańsk #4 czerwca #wiec #Aleksandra Dulkiewicz #Rafał Trzaskowski

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo