Pomoc ta, która miała obowiązywać do końca czerwca, zostanie przedłużona do 30 września. Firmy będą otrzymywać pomoc nie tylko za utrzymanie własnych pracowników, lecz także za rekrutację nowych, jeżeli są oni zarejestrowani jako bezrobotni. Na posiedzeniu rządu premier zwrócił się do ministra zdrowia o sprecyzowanie tekstów rozporządzeń, które pozostaną w mocy, m.in. o noszeniu maseczek w przestrzeniach zamkniętych, np. w restauracjach.

Wicepremier ds. unijnych Tomisław Donczew poinformował, że do końca roku Bułgaria prawdopodobnie będzie dysponować pierwszymi środkami unijnymi, przeznaczonymi na walkę z następstwami pandemii Covid-19. Chodzi o 692 mln euro.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc firmom, instytucjom publicznym, na ochronę zdrowia i dla szpitali. Do września konkretne projekty realizacji tej pomocy powinny być gotowe

- dodał.

Dziś bułgarski Krajowy Sztab Operacyjny podał niepokojące informacje o 22 nowych zakażeniach, w tym 9 lekarzy w Sliwenie, mieście na wschodzie kraju. W jednym z miejscowych szpitali zamknięto oddział gastroenterologiczny.

Łącznie liczba zakażonych w Bułgarii to 2 560 osób. Ostatniej doby zmarły dwie osoby, a od początku epidemii - 146.