Na wystawie fotografii Czesława Czaplińskiego realizowanej w ramach projektu „Pan i Pani Kurier” zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt portretów Polaków: pisarzy, artystów, uczonych i polityków, którzy w ciągu ostatnich czterdziestu lat zapisali ważną kartę w światowej kulturze i nauce.

Odwiedzający wystawę zobaczą m.in. portrety Zbigniewa Brzezińskiego, Elżbiety Czyżewskiej, Janusza Głowackiego, Jerzego Kosińskiego, Czesława Miłosza, Romana Polańskiego, Evy Rubinstein, Zbigniewa Rybczyńskiego, Leopolda Tyrmanda i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kuriera z Warszawy i przez ćwierć wieku dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, który był także bohaterem filmu Czaplińskiego – „Kolekcjoner”.

                         

Czesław Czapliński urodził się w 1953 roku w Łodzi. Jest fotografem i autorem filmów dokumentalnych, jego prace prezentowane były na ponad trzystu wystawach w Polsce i na świecie. Fotografował m.in. Muhammada Alego, Bernardo Bertolucciego, Cindy Crawford, Catherine Deneuve, Umberto Eco, Michaela Jacksona, Calvina Kleina, Luciano Pavarottiego i Andy’ego Warhola. W 1979 roku wyjechał do USA i od tamtej pory mieszka w Nowym Jorku i Warszawie.

Jak przypomina Muzeum Pana Tadeusza, praca Czesława Czaplińskiego nie zawsze kończy się na samej fotografii. Artysta często przygotowując się do sesji, dowiaduje się dużo o osobie, którą będzie portretował. Przygotowuje wtedy często również artykuł, czyli połączenie zdjęć i tekstu, a w wyjątkowych sytuacjach film dokumentalny. Tak było z Janem Nowakiem-Jeziorańskim.

Nowakowi-Jeziorańskiemu pierwsze portrety fotograficzne robiłem w roku 1983 w Nowym Jorku. Potem, kiedy przeniósł się do Polski, fotografowałem jego kolekcję obrazów, która znalazła się w moim albumie "Polskie kolekcje sztuki w Ameryce" oraz w artykule bogato ilustrowanym w "Gazecie Antykwarycznej". Kiedy zobaczyłem, że Nowak-Jeziorański, mówiąc o swojej kolekcji, jest wielkim pasjonatem, postanowiłem go również nagrać kamerą. Już po jego śmierci zmontowałem razem z Krzysztofem Strykierem film o jego pasji kolekcjonowania dzieł sztuki pt. „Kolekcjoner”, do którego słowo wstępne wygłosił Gustaw Holoubek

– mówił Czapliński o swojej pracy z Nowakiem-Jeziorańskim.

Projekt „Pan i Pani Kurier” realizowany jest dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Konsulatu Generalnego USA w Krakowie i Departamentu Stanu USA. Wystawę będzie można oglądać do 28 czerwca.