O sprawie poinformowała dziś gnieźnieńska policja. Jak podano, funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie od wielu miesięcy prowadzili śledztwo dotyczące oszustw.

Sprawa miała swój początek we wrześniu 2018 roku, kiedy to gnieźnieńscy policjanci (...) zatrzymali cztery młode osoby w wieku od 18 do 22 lat (dwie kobiety, dwóch mężczyzn), które posługiwały się sfałszowanymi receptami na morfinę. Funkcjonariusze ustalili wówczas, że oszukali kilka aptek na terenie województwa wielkopolskiego, w tym cztery na terenie Gniezna

– podała policja.

Wobec trzech podejrzanych za oszustwa, prokurator zastosował wówczas policyjny dozór, wobec czwartego, 22-letniego mieszkańca powiatu poznańskiego, któremu dodatkowo zarzucano handel narkotykami, Sąd Rejonowy w Gnieźnie zdecydował o tymczasowym areszcie.

Policja wskazała, że od tego czasu trwały dalsze czynności procesowe. W sprawie powołano m.in. biegłych z kilku dziedzin kryminalistyki.

W drugiej połowie maja w Lipnie w woj. kujawsko-pomorskim gnieźnieńscy policjanci, na podstawie ustaleń operacyjnych ponownie zatrzymali głównego podejrzanego, obecnie już 24-letniego mieszkańca powiatu poznańskiego. Na podstawie zgromadzonych materiałów oraz opinii biegłych podejrzanemu przedstawiono łącznie 283 zarzuty. Najliczniejsze dotyczyły podrobienia recept na lek zawierający morfinę, przygotowań do tego przestępstwa, oszustw i usiłowania oszustw właścicieli aptek z terenu Poznania, Wrześni i Gniezna, przetwarzania oraz posiadania narkotyków

 – poinformowała gnieźnieńska policja.

24-latkowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.