Jeśli 2 czerwca na aukcji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art licytacja osiągnie tę kwotę, obraz stanie się najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce.

– zaznacza Marta Rydzyńska - dyr. marketingu Polswiss Art.

„Portret prof. dr. Karola Gilewskiego”, który powstał w 1872 r., to przykład najlepszego malarstwa portretowego Jana Matejki, uznawanego za największego polskiego artystę XIX wieku. Obraz zaginął po wystawie polskiej sztuki w Wiedniu w 1915 r. i uznawany był za zaginiony przez 100 lat, aż do ponownego pojawienia się za granicą w 2015 r. Karol Gilewski, który żył w latach 1831-1871, był wybitnym lekarzem, prekursorem wielu nowatorskich zabiegów ratujących życie, społecznikiem i prywatnie przyjacielem artysty.

Jako pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie, przeprowadził zabieg laryngotomii. W wieku 30 lat wrócił z Wiednia do Krakowa, gdzie kierował medycyną sądową, cztery lata później objął krakowską klinikę chorób wewnętrznych. Rok przed swoją śmiercią został dziekanem wydziału lekarskiego oraz dyrektorem zakładów klinicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarł przedwcześnie w wieku zaledwie 39 lat zaraziwszy się od pacjenta.

– można przeczytać w opisie obrazu w katalogu wystawy i aukcji.

Aukcja Dzieł Sztuki, na której pójdą pod młotek dzieła takich artystów, jak m.in. Jacek Malczewski, Roman Kramsztyk, Henryk Stażewski, Leon Tarasewicz odbędzie się we wtorek 2 czerwca 2020, bez udziału publiczności.