"Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani.(…) Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy"

– poinformowała w środę Prokuratura Krajowa w komunikacie prasowym.

Zarzuty dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu handel narkotykami, wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy, amfetaminy oraz marihuany. Dwóch z zatrzymanych usłyszało również zarzuty udziału w pobiciu z użyciem niebezpiecznych przedmiotów - siekier, trzonków, drewnianych pałek, a jeden z zatrzymanych odpowiadać będzie za posiadanie i sprzedaż bez wymaganego zezwolenia broni palnej. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi do 12 lat więzienia.

To kolejne zatrzymania w śledztwie prowadzonym przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Jak poinformował w środę zespół prasowy CBŚP, podczas poprzednich działań w tej sprawie policjanci zlikwidowali dwa laboratoria narkotyków syntetycznych, zabezpieczyli blisko 80 kg amfetaminy o wartości około 4 mln zł, a także specjalistyczny sprzęt do produkcji narkotyków. "Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie tej grupy najprawdopodobniej planowali także uruchomić linię produkcyjną nielegalnych papierosów" – zaznaczono w komunikacie prasowym.

Prokuratura poinformowała, że grupa przestępcza działała na terenie województwa mazowieckiego, a w szczególności na obszarze powiatów radomskiego, grójeckiego i białobrzeskiego. Wytwarzane przez nią narkotyki były wprowadzane do obrotu "poprzez hurtową sprzedaż oraz sprzedaż detaliczną drobnym odbiorcom za pośrednictwem utworzonej sieci dilerów, w skład której wchodziło nawet kilkadziesiąt osób".

"W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy wprowadzili do obrotu znaczne ilości narkotyków w tym ponad 80 kilogramów amfetaminy o czarnorynkowej wartości 4 mln z" - podała PK.

W czasie śledztwa ujawniono w Głuchowie nielegalne laboratorium narkotykowe, gdzie była wytwarzana amfetamina. Zabezpieczono też różnego rodzaju sprzęt przystosowany do wytwarzania narkotyków - wagi, butelki, pojemniki, lodówki - oraz środki chemiczne.

Według ustaleń prokuratora, grupa ta posiadała też broń palną wraz z amunicją oraz ładunki wybuchowe i tymi przedmiotami handlowała.

W sprawie tej zatrzymano dotychczas 26 osób, którym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, a także wytwarzania i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz handlu bronią i amunicją. Jak podała PK, w stosunku do pięciu osób postępowanie zostało już zakończone aktem oskarżenia i obecnie w sprawie występuje 21 podejrzanych