"Na wystawie zobaczymy szeroki wybór prac reprezentujących różne dziedziny sztuki, od sztuk wizualnych, po projekty muzyczne czy literackie. Będą to zarówno fotografie, prace malarskie, plakaty, grafiki, komiksy, animacje, prace wideo, jak i nagrania performansów, prace dźwiękowe, utwory muzyczne, a także miniatury literackie"

- poinformowała Marta Bańka, rzecznik prasowy Instytutu Kultury Miejskiej (IKM) w Gdańsku, organizującego wydarzenie.

Wyjaśniła, że na wystawę "Gdańsk 2020" dozwolone było zgłaszanie prac wykonanych w dowolnej technice i dziedzinie, a jedynym wymogiem była możliwość zaprezentowania ich w trybie online.

"Celem wystawy jest prezentacja prac, które nawiązują do sytuacji niepewności, izolacji, stanu zagrożenia. Pandemia przyniosła kryzys, ale też wytworzyła niezmiernie interesującą – tak z perspektywy osobistego przeżycia, jak i zjawisk obejmujących środowisko i całe społeczeństwo – sytuację emocjonalną oraz wygenerowała wiele esencjonalnych pytań, do których odnoszą się prezentowane tu prace"

- wyjaśniła Bańka.

Otwarcie wystawy nastąpi w środę godz. 19 i będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube IKM, Facebooku IKM oraz na portalu miejskim www.gdansk.pl. Jednocześnie ruszy strona www.gdansk2020.eu, na której znajdą się prace.

Wystawę otworzy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej Aleksandra Szymańska. W programie 40-minutowego wydarzenia będą impresje dźwiękowe Gdańsk Necropolitan Orchestra (Maciej Sadowski – kontrabas i Dawid Lipka – trąbka), performans Aurory Lubos oraz premiera krótkiego dokumentu pokazującego życie gdańskich twórców w izolacji.

Na wystawie zgromadzono 50 prac. Ich autorami jest łącznie 63 artystów ze względu na to, że część dzieł powstała w 2-3 osobowych kolektywach. Na honoraria IKM przeznaczyła łącznie 100 tys. zł. Zgodnie z regulaminem projektu wynagrodzenie wyniosło 2 tys. zł za jedną pracę.

W otwartym naborze zgłoszono 437 prac. Wnioski do udziału w wystawie były przyjmowane od artystów i artystek mieszkających w Gdańsku lub twórczo z nim związanych.

Internetowa ekspozycja "Gdańsk 2020" będzie dostępna do połowy września. "Jeśli warunki sanitarno-epidemiologiczne na to pozwolą, zorganizujemy finisaż wystawy, na który zaprosimy na żywo" - zapewniła rzeczniczka IKM w Gdańsku.