Białostockie Centrum Onkologii poinformowało dziś, że pacjenci odbywają radioterapię zgodnie z grafikiem.

"Lekarze z ujemnym wynikiem testu przyjmują pacjentów na bieżąco w trybie dyżurowym"

- poinformowała w komunikacie rzeczniczka szpitala Monika Mróz. Jak wyjaśniła, oznacza to, że pracuje część lekarzy, pozostali są w trakcie oczekiwania na wyniki testów. Dodała, że jeżeli wyniki będą negatywne, pracować będą wszyscy lekarze.

W niedzielę Białostockie Centrum Onkologii poinformowało o potwierdzeniu koronawirusa u pięciu pracowników tego szpitala. Podano, że to osoby z zakładu patomorfologii, które nie miały kontaktu z pacjentami.

"W poniedziałek wykonaliśmy blisko 500 testów, w tym 415 personelowi BCO, 39 pacjentom do planowych hospitalizacji oraz 45 hospitalizowanym pacjentom wypisywanym w poniedziałek ze szpitala z informacją o konieczności pozostania w domu. Do końca tygodnia planujemy przebadać wszystkich pracowników Centrum. Od wtorku wznawiamy planowe przyjęcia na wszystkich oddziałach szpitalnych" - poinformowała Monika Mróz.

Rzeczniczka dodała, że zakończono już dekontaminację pomieszczeń w Zakładzie Patomorfologii, dezynfekowane będą także pomieszczenia Zakładu Radioterapii. "Praca szpitala jest kontynuowana z zachowaniem obowiązujących procedur i wzmożonej ochrony" - poinformowała Monika Mróz.

W związku z przypadkami COVID-19 u pracowników BCO, pięć osób (dane z poniedziałku) było objętych kwarantanną. Monika Mróz poinformowała, że w związku z potwierdzeniem koronawirusa o kolejnego, szóstego pracownika szpitala, sytuacja ta może się we wtorek zmienić. Będzie to uzgadniane z sanepidem.

Mimo pandemii koronawirusa, Białostockie Centrum Onkologii od początku ani nie wstrzymywało, ani nie ograniczało przyjęć pacjentów na planowe zabiegi na oddziałach. Od 9 kwietnia każdy pacjent ma przed takim planowym przyjęciem obowiązkowo wykonany test na koronawirusa.

Okresowo testy mają też pracownicy i właśnie w czasie takich testów, w pięciu przypadkach, wynik był dodatni, potwierdzający zakażenie koronawirusem.