60 mld zł na ochronę miejsc pracy

- Naszym głównym celem jest ochrona miejsc pracy i zabezpieczenie wynagrodzeń dla pracowników; na ten cel przekazaliśmy przedsiębiorcom już około 60 mld zł - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Szefowa MRPiPS podczas konferencji prasowej podsumowała dotychczasowe funkcjonowanie "tarczy antykryzysowej" i "tarczy finansowej". Przypomniała, że jej instrumenty przede wszystkim mają na celu ochronę miejsc pracy i zabezpieczenie wynagrodzeń dla pracowników.

"Zależy nam na utrzymaniu firm, abyśmy mogli wrócić od normalności"

- dodała.

Maląg poinformowała, że na wsparcie przedsiębiorców przeznaczono do tej pory około 60 mld zł. Przypomniała, że "tarcza antykryzysowa" obejmuje m.in. dofinansowanie do wynagrodzeń, pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, zwolnienia ze składek i świadczenie postojowe. 

"Od początku w ramach tarczy antykryzysowej przekazaliśmy już prawie 15,3 mld zł"

- powiedziała minister.

Dodała, że o dofinansowania w ramach tarczy zawnioskowało dotąd ponad 5 mln przedsiębiorców. Podkreśliła, że realizacja instrumentów w kraju przebiega sprawnie.

Minister przekazała, że na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do 1 czerwca przyznano 4,3 mld zł.

"Tylko w ramach tego instrumentu rząd wpiera każdego dnia już prawie 1 mln pracowników"

- podkreśliła.

Poinformowała, że dużym zainteresowaniem cieszą się także pożyczki dla mikroprzedsiębiorców - o to wsparcie zawnioskowało dotąd ponad 1,5 mln osób.

"Dla nas jest bardzo ważne, aby to wsparcie zostało przekazane jak najszybciej. (...) Realizacja tego zadania w skali kraju wynosi ponad 69 proc. Wypłacono 1,1 mln pożyczek na kwotę prawie 5,5 mld zł"

- powiedziała.

Przypomniała, że pożyczka jest umarzana, pod warunkiem prowadzenia działalności przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Szefowa MRPiPS przekazała ponadto, że ZUS wypłacił już 2 mld zł w ramach świadczenia postojowego.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Marlena Maląg #MRPiPS #tarcza antykryzysowa #tarcza finansowa #praca

lml
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo