"Szok gospodarczy jest wyjątkowo brutalny, ale jestem absolutnie przekonany, że w 2021 roku odbijemy"

- powiedział minister w rozgłośni RTL, zastrzegając jednocześnie, że "najtrudniejsze jeszcze przed nami".

Agencja AFP informuje, że francuski rząd zatwierdzi tę nową prognozę skali recesji w nowym projekcie budżetu korygującego, który zostanie przedstawiony na Radzie Ministrów 10 czerwca.

W ubiegłym tygodniu francuski urząd statystyczny INSEE wskazał, że spadek PKB będzie znacznie większy niż przewidywane przez rząd 8 proc., ponieważ ożywienie aktywności gospodarczej na skutek znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa "w najlepszym razie będzie postępowało w drugiej połowie roku".

Minister stawia jednak na plany wsparcia różnych sektorów dotkniętych kryzysem - turystyki, branży motoryzacyjnej, aeronautyki itp. - oraz plan naprawy, który zostanie ogłoszony we wrześniu w celu przyspieszenia tego ożywienia gospodarczego.

"Podejmujemy wszelkie środki we wszystkich sektorach"

- zapewniał Le Maire. Nawiązał przy tym do przyszłego planu dla start-upów technologicznych, żeby "nie zostały wykupione jeden po drugim przez gigantów cyfrowych".

W związku z pandemią Covid-19 Francja nałożyła w połowie marca jedne z surowszych w Europie restrykcji dotyczących izolacji społecznej, co pociągnęło za sobą zamknięcie całych sektorów gospodarki. Od 11 maja ograniczenia zaczęto znosić.

"Wirus mocno nas dotknął, podjęliśmy skuteczne działania w celu ochrony zdrowia Francuzów, ale gospodarka praktycznie zatrzymała się na trzy miesiące"

- wskazał Le Maire w radiu RTL.

Dzisiaj we Francji otwiera się ponownie 300 tys. kawiarni, barów i restauracji

- podaje Reuters.

Minister zapewnił, że do końca roku przedsiębiorcy będą mogli korzystać z rządowego funduszu solidarności, który ma pomóc m.in. w pokryciu kosztów stałych danej działalności gospodarczej.

"Nawet jeśli trudno jest tego słuchać w dniu, kiedy świeci słońce i ponownie otwierają się kawiarnie, pod względem społecznym i ekonomicznym najtrudniejsze jeszcze przed nami"

- przestrzegł Le Maire. 

Twierdzi, że rząd stara się uniknąć szeregu bankructw, szukając nabywców dla dużych sieci odzieżowych takich jak Camaieu, Conforama i La Halle, które zatrudniają tysiące ludzi.