W minionym tygodniu Czaputowicz przebywał w Pradze oraz w Budapeszcie, gdzie spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Czech i Węgier. Jednodniowa wizyta, w trakcie której szef MSZ odwiedził dwa kraje należące do Grupy Wyszehradzkiej, była pierwszą od niemal 10 tygodni, odkąd wybuchła epidemia koronawirusa. Informował wówczas, że wylot był konsultowany z premierem Mateuszem Morawieckim.

Rozmowy Czaputowicza w Pradze i Budapeszcie koncentrowały się zarówno na bieżącej agendzie współpracy dwustronnej oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy na forum UE, jak i na walce z koronawirusem oraz dalszym znoszeniu restrykcji.

W Pradze Czaputowicz podkreślał, że Polska chciałaby dalej znosić restrykcje dotyczące przyjazdu obywateli innych państw i wyraził oczekiwanie, że władze czeskie umożliwią obywatelom Polski tranzyt przez ich kraj. W Budapeszcie z kolei szef MSZ oceniał, że gdyby obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa utrzymała się, to byłaby szansa na podróżowanie podczas wakacji do innych państw.

Kolejne rozmowy szef polskiego resortu dyplomacji będzie prowadził we wtorek z ministrami spraw zagranicznych Estonii, Litwy i Łotwy. Według nieoficjalnych informacji planowane są następne wizyty Czaputowicza w regionie w najbliższych tygodniach.