Nie marnujmy naszych skarbów!

  

Im jestem starszy, z tym większą czułością patrzę na dzieci. Jednak martwią mnie popełniane przez ich rodziców błędy. Dawny stosunek do dzieci, gdy się z nimi nie bardzo liczono, został zastąpiony przez ich kult. Czy nie wychowujemy w ten sposób narcyzów, egocentryków i egoistów?

Najgorszy jest obojętny stosunek rodziców wobec dzieci. Niektórzy krzywdzą je negatywnymi postawami i uczuciami: brakiem afirmacji, nieustannymi pretensjami itp. Z kolei wielu rodziców uważa, że najlepszą postawą jest supermiłość (miłość nadopiekuńcza), wyrażająca się wyręczaniem w obowiązkach, chronieniem przed trudnościami, zaspokajaniem wszelkich potrzeb itd. Efektem takiego wychowania są istoty bierne, nieodpowiedzialne i hedonistyczne. Jednak tak naprawdę najbardziej właściwą postawą jest miłość mądra i odpowiedzialna. Kochać w ten sposób, to znaczy m.in. dawać dzieciom swoją obecność, pozwolić im być sobą, rozumieć je i szanować, wychowywać je do odpowiedzialności i służenia wartościom, uczyć je reguł w różnych sferach życia i nie bać się od nich wymagać, pamiętając, że najbardziej skuteczną metodą wychowawczą jest własny przykład.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts