Programy społeczne będą utrzymane

- Wszystkie programy społeczne będą utrzymywane w pełnym zakresie – zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zrzut ekranu z TV Republika

Szefowa resortu rodziny trakcie swojej wizyty w Poznaniu podpisała umowy na dofinansowanie działań samorządu w ramach programu "Maluch plus" i wsparcia dzieci w pieczy zastępczej w czasie pandemii.

Minister Maląg podkreśliła w swoim wystąpieniu rolę programów społecznych takich, jak "Rodzina 500 plus".

"Ostatnie pięć lat to dobry czas dla rodzin, to dobry czas dla Polski"

– oceniła.

"Wszystkie programy społeczne, na które to nie miało być pieniędzy, będą utrzymywane w pełnym zakresie. Ta >>Polska plus<<, którą stworzyliśmy pięć lat temu, będzie kontynuowana, bo to jest właśnie ten dobry czas dla Polski"

– powiedziała.

Podkreśliła, że od początku istnienia programu "Rodzina 500 plus" do polskich rodzin zostało przekazane 108 mld zł.

"Może przy okazji Dnia Dziecka nie wypada mówić o pieniądzach, ale myślę, że trzeba. Bo przecież tych pieniędzy miało nie być. Jak się okazuje, te pieniądze są i będą. Będą, bo dzisiaj program +Rodzina 500 plus+, w okresie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią, ma jeszcze inny, dodatkowy wymiar. Pozwala w miarę spokojnie przeżyć rodzinom ten trudny czas"

– zapewniła minister.

Dodała, że od początku programu do wielkopolskich rodzin wpłynęło ponad 10 mld zł. Wskazała również, że w ramach programu "Dobry start" w skali kraju przez ostatnie dwa lata przekazano 2,8 mld zł.

"W tym roku w budżecie zabezpieczono środki na poziomie 1,5 mld zł"

– powiedziała.

Maląg podkreśliła także znaczenie programu "Maluch plus", z którego dofinansowywane są miejsca opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat.

"I właśnie system opieki nad dziećmi do lat trzech staramy się od kilku lat jak najlepiej rozwijać"

- powiedziała, dodając, że tegoroczny budżet programu wynosi 450 mln zł.

"W ostatnich trzech latach ponad 1,2 mld zł zostało przekazanych do samorządów, podmiotów prywatnych na tworzenie nowych miejsc żłobkowych, a także na utrzymanie. Bo ten program jest o tyle wyjątkowy, że nie tylko przekazuje środki na tworzenie nowych miejsc, ale także na ich utrzymanie"

– zaznaczyła.

Dodała, że w Polsce jest 182 tys. miejsc w żłobkach.

"To jest ciągle za mało. Zależy nam, aby te standardy podnosić, aby rodzice mogli mieli wybór ewentualnego korzystania z opieki żłobkowej"

– przyznała.

"Dlatego też z tego programu dla województwa wielkopolskiego przewidziano ok. 45 mln zł. Z tego ma powstać 1,9 tys. nowych miejsc, ale także ma zostać dofinansowanych ponad 8 tys. do utrzymania. Zależy nam, aby tę poprzeczkę podnosić, aby program utrzymywać"

– zapewniła.

Dzisiaj w Poznaniu podpisano umowy na wsparcie samorządów w ramach programu "Maluch plus". Gmina Ostrów Wielkopolski otrzyma ponad 2,5 mln zł na utworzenie 77 miejsc w żłobkach, Gniezno dostanie ponad 1,4 mln zł na 75 miejsc, miasto i gmina Ostrzeszów 1,3 mln zł na zapewnienie 40 miejsc w żłobkach. Umowy o dofinansowanie podpisali w poniedziałek także samorządowcy z Wielenia i z Osiecznej.

Minister Maląg podpisała także umowę partnerską z wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem w sprawie projektu wsparcia dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19.

"W tym trudnym czasie spowodowanym koronawirusem z naszych środków w wyniku przeniesienia z Europejskiego Funduszu Społecznego zostały wygospodarowane środki w wysokości 130 mln zł na doposażenie w komputery, sprzęt audiowizualny, pieczy zastępczej"

– wyjaśniła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dodała, że Wielkopolska otrzyma z tej puli ponad 9 mln zł. Pieniądze rozdysponuje wojewoda wielkopolski.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Marlena Maląg #MRPiPS #programy społeczne

lml
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo