Szef centrolewicowego rządu stwierdził, że jego gabinet zaprezentuje władzom UE „plan odbudowy oraz inwestycji bez precedensów”. Podkreślił, że do jego realizacji konieczne będzie 140 mld euro z zaprezentowanego przez KE w tym tygodniu planu funduszu odbudowy.

- Dostaniemy tę kwotę, jeśli negocjacje dobiją do dobrego portu

 - dodał.

Sanchez zapowiedział, że w najbliższych dniach jego gabinet przedłoży pod głosowanie w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii, propozycję kolejnego przedłużenia obowiązującego od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego. Miałby on zostać przedłużony od 7 czerwca do 21 czerwca.

Premier zapewnił, że głosowanie nad przedłużeniem stanu zagrożenia byłoby już ostatnim, a w przypadku jego zatwierdzenia wiele decyzji dotyczących przestrzegania obostrzeń związanych z epidemią przejęłyby od jego rządu władze wspólnot autonomicznych.

Zamiar przedłużenia stanu zagrożenia premier Hiszpanii przedstawił rano w niedzielę premierom wspólnot autonomicznych podczas wideokonferencji. Według dziennika „El Mundo” znaczna część rozmówców szefa rządu odrzuciła jednak propozycję Sancheza. (PAP)