Z okazji podwójnego jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej i 70. urodzin Krzysztofa Cugowskiego szef MKiDN wystosował specjalny list, w którym złożył jubilatowi życzenia i podziękował mu za dotychczasowe dokonania.

Od pięciu dekad Pana charakterystyczny, frapujący głos jest rozpoznawany przez każdego Polaka. Bez żadnej przesady - na Pańskich piosenkach wychowało się kilka pokoleń słuchaczy. Wartość zjawiska, jakim jest Pana obecność na polskiej scenie rockowej od półwiecza, jest bezcenna, bo w czasach trudnych i w czasach będących wyzwaniem, swoimi tekstami, swoją muzyką, a przede wszystkim niepowtarzalnym, mistrzowskim wykonaniem, dostarczał Pan niezapomnianych wrażeń i wzruszeń

- zwrócił uwagę Gliński, informując jednocześnie, że podjął decyzję o uhonorowaniu artysty Złotym Medalem "Gloria Artis".

Minister kultury zwrócił uwagę, że bezpośredniość wypowiedzi i poruszanie tematów najważniejszych w ludzkim życiu to niektóre cechy wyróżniające twórczość Cugowskiego.

Stawiają one Pana w czołówce znakomitych wykonawców i twórców, którzy złotymi zgłoskami wpisują się w dzieje polskiej piosenki. Słuchając tych utworów chce się nie tylko "sięgnąć gwiazd", ale +czas czekania" staje się "czasem olśnienia", zawsze "po stronie nadziei"

- czytamy w liście.

Jak przypomniał Gliński, zawodowa przygoda Krzysztofa Cugowskiego zaczęła się w Lublinie, gdzie przed wieloma laty założył wraz z Romualdem Lipką zespół Budka Suflera, był jego pierwszym wokalistą i współautorem wielu kompozycji.

W połowie lat 70. nikt w Polsce nie grał tak nowoczesnego rocka, do legendy przeszły nagrania z tamtych czasów, jak "Sen o dolinie" czy "Cień wielkiej góry". Ma Pan na swoim koncie 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe, jak "Nic nie boli, tak jak życie", którego sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy, co zaowocowało występem w 1999 r. w sali Carnegie Hall w Nowym Jorku

- napisał.

Dodał, że Cugowski podkreśla wielokrotnie, że jest "spełniony jako muzyk i jako człowiek" i ta pełnia jest widoczna w wielu wymiarach jego działalności.

Wicepremier podziękował artyście "za lata poświęcone sztuce, oryginalną twórczość i muzykę, która jest mistrzowską sztuką wyrażania emocji za pośrednictwem dźwięków", a także życzył mu "nieustającej pasji i energii do dalszych poszukiwań twórczych". "Niech piosenki Krzysztofa Cugowskiego nadal dostarczają niezapomnianych wzruszeń i zachwycając, łączą kolejne pokolenia Polaków" - podsumował.