30 maja mija dokładnie sto lat od dnia, w którym - jak przyjmują badacze daty powstania Jagiellonii - rozpoczęła się historia tego klubu, obecnie w kraju kojarzonego przede wszystkim z piłkarzami grającymi w ekstraklasie. 30 maja 1920 roku rozegrany został bowiem pierwszy mecz piłkarski koła sportowego Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty, który to zespół - jak opisała ówczesna prasa - wygrał z Kresowcami 5:1.

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

Trener Mamrot pamiętał o urodzinach Jagi

W związku z jubileuszem, w sobotę w mieście odbywają się - mniej lub bardziej oficjalne - obchody organizowane przez klub, kibiców czy miasto Białystok.

Tuż po północy przy pomniku 42. Pułku Piechoty, oświetlonym z tej okazji na żółto-czerwono (to barwy klubowe Jagiellonii) kwiaty złożyły władze miasta. O symbolicznej godzinie 19.20 (nawiązanie do roku 1920) z wieży ratusza miejskiego - siedziby Muzeum Podlaskiego - zabrzmi klubowy hymn. O tej samej porze hymn Jagiellonii ma zabrzmieć również na antenie publicznego Radia Białystok, które od lat transmituje mecze piłkarzy tego klubu. Od piątku ulice Białegostoku udekorowane są klubowymi barwami.

Jubileusz Dumy Podlasia

Kwiaty składane są w sobotę przez przedstawicieli klubu, władze czy sympatyków Jagiellonii nie tylko przy pomniku 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja, ale również m.in. pod tablicą upamiętniającą miejsce stacjonowania tego pułku w mieście. Zaplanowano też uroczystą prezentację znaczka pocztowego i karty pocztowej wydanej we współpracy z Pocztą Polską. W swoich mediach społecznościowych klub umieścił film, w którym życzenia z okazji jubileuszu składają byli piłkarze Jagiellonii.

Choć w związku z pandemią koronawirusa środowiska kibicowskie klubu przełożyły na przyszły rok huczne obchody stulecia, to zaapelowały do sympatyków klubu o udział w sobotniej akcji "wszyscy w barwach". Chodzi o to, by na ulicach miasta było tego dnia widać kolory Jagiellonii.

Jak każdy poważny mężczyzna w ważnym dniu nakłada garnitur (kobieta dostojną suknię), tak w dniu wielkiego święta setnych urodzin Jagi, każdy szanujący się kibic winien odziać na siebie żółto-czerwone barwy

- podkreślili kibice w swoim apelu w mediach społecznościowych. Zachęcają też wszystkich mieszkańców, by ten dzień spędzili na sportowo, np. na rowerowych wycieczkach do czterech miejsc kojarzących się z Jagiellonią: na miejski stadion, do ośrodka treningowego, do siedziby klubu i pod pomnik w Parku Konstytucji 3 Maja, a w tym ostatnim miejscu - zapalili symboliczny znicz lub złożyli kwiaty upamiętniając założycieli klubu.

Zaapelowali też, by w każdym z tych miejsc robić zdjęcia i umieszczać je w mediach społecznościowych z hasztagiem #urodzinyJagi.

Obchody stulecia organizowane przez klub trwają cały rok. Do tej pory m.in. odbyło się referendum w sprawie wyglądu herbu Jagiellonii, a na stadionie miejskim otwarta została tzw. galeria sław klubu. W internecie trwa wybór kibicowskiej "jedenastki" stulecia.