Wraz z krwią do wszystkich tkanek i układów naszego organizmu dostają się tlen, hormony i substancje odżywcze, a odbierane są zbędne produkty przemiany materii. To od dobrze funkcjonującego układu krwionośnego zależy funkcjonowanie wszystkich narządów ciała.

Prawidłowy przepływ krwi w organizmie wzmacnia tętnice i żyły. Ponadto pozwala zmniejszyć poziom cholesterolu i toksyn w organizmie, także tych związanych z chorobami układu krążenia.

Głównymi funkcjami ćwiczeń na krążenie są: zwiększenie i poprawa dopływu krwi do pracujących mięśni.
Nie musimy korzystać z siłowni, możemy ćwiczyć samodzielnie w domu.

Zakłócenia krążenia krwi w organizmie powstają najczęściej z następujących powodów: braku aktywności fizycznej, chroniczny stres, niezdrowa dieta (nadmierne spożywanie cukru, tłuszczów nasyconych i trans) skutkująca wysokim poziomem cholesterolu, trójglicerydów i cukrzycą.

Przykłady prostych ćwiczeń: 

  • podnoszenie nóg w pozycji leżącej (podnosimy nogi i próbujemy je w pełni wyprostować, pozostajemy w tej pozycji przez kilka sekund, później zginamy kolana i ponownie rozciągamy nogi od 15 do 20 razy powtarzamy ćwiczenie)
  • rowerek na leżąco (kładziemy się na plecach, wyciągamy nogi do góry i symulujemy jazdę na rowerze przez 1 minutę. Wykonujemy 2 lub 3 powtórzenia)
  • podnoszenie pięty (podniesienie pięty w taki sposób, aby stopy opierały się na palcach. Wykonujemy  od 15 do 20 powtórzeń)
  • oddzielanie nóg tzw. nożyce (ćwiczenie wykonujemy na podłodze lub łóżku, podnośmy nogi prosto i rozstawiamy je na boki, nie pozwalając im upaść na ziemię. Powtarzamy ćwiczenie od 15 do 20 razy).

Aktywność ruchowa wpływa korzystnie na: obniżenie cukru, złego cholesterolu i trójglicerydów  we krwi. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na wewnętrzną warstwę naczyń krwionośnych, przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów i zatorów.