Możemy być na jednej z wielkich inwestycji, która mają miejsce w naszym kraju - budowie kanału żeglugowego poprzez Mierzeję Wiślaną, który ma dać żeglarzom i Polsce suwerenność i wolność w zakresie korzystania z Zalewu Wiślanego, bo chcemy to bardzo mocno zasygnalizować - chcemy otworzyć Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe inwestycje gospodarcze, na nowe kontakty handlowe

- mówił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że to inwestycja, którą zapowiedział Jarosław Kaczyński w 2007 r. jako premier.

Potem, kiedy rządy się zmieniły, ta inwestycja została porzucona przez 8 lat. Rządzący Polską, koalicja PO-PSL w ogóle o niej nie wspominała i nie podejmowała żadnych działań

- mówił.

Kiedy Zjednoczona Prawica wygrała wybory, a ja zostałem prezydentem RP, wróciliśmy do czynnej realizacji tego zadania i stąd ta wielka inwestycja, którą widzicie państwo w trakcie realizacji

- dodał.

Prezydent podkreślił, że ta "inwestycja ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, wzmacniania polskiej niezależności, wzmacniania polskiej wolności".

"Nie będziemy musieli prosić Rosjan o możliwość komunikowania się na Zalew Wiślany poprzez Cieśninę Pilawską, tylko będziemy mieli własne przejście, którym sami będziemy dysponowali"

- dodał prezydent.

Przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej protestuje Rosja. Inwestycji, jako "kontrowersyjnej", sprzeciwia się też kandydat KO na prezydenta RP - Rafał Trzaskowski.

Podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej prezydent przypomniał, że polska gospodarka jest "powoli, konsekwentnie i spokojnie" odmrażana.

"Wierzę w to głęboko, że dzięki tym środkom zaradczym, które podjęliśmy w ramach tarczy antykryzysowej, dzięki środkom, które wypłaca Polski Fundusz Rozwoju przedsiębiorcom, dzięki temu, że przedsiębiorcy byli i są zwolnieni ze składek na ZUS, na KRUS, że dzięki temu polska gospodarka szybko się podniesie"

- powiedział.

Dodał, że polski naród i władze są ambitne.

"Chcemy nadal realizować wielkie inwestycje. Nie chcemy ich przerywać, ograniczać, zmniejszać, a nie daj panie Boże z nich rezygnować, bo to wielkie inwestycje właśnie są siłą napędową gospodarki. To też pokazuje historia"

- zwrócił uwagę.

Prezydent przypomniał, że inwestycje - takie jak kanał żeglugowy i Centralny Port Komunikacyjny - dają miejsca pracy.

"Teraz, kiedy są realizowane - choćby tutaj tylko na tej budowie - 50 polskich firm pracuje, przywożąc tutaj codziennie swoich pracowników, którzy tutaj wykonują to zadanie inwestycyjne"

- poinformował.

Według niego, "to samo będzie przy jeszcze większej inwestycji, jaką jest CPK, gdzie trzeba będzie budować drogi, koleje, port lotniczy, wszystko, co z tym związane".

"Tak, chcemy konkurować z najlepszymi. Tak, chcemy konkurować z zachodem Europy. Tak, mamy taką ambicję, bo chcemy się także pod względem gospodarczym stać częścią Europy Zachodniej"

- zaznaczył.